Gün Doğmadan Neler Doğar Atasözü İle İlgili Konuşma

 

Gün Doğmadan Neler Doğar Atasözü İle İlgili Konuşma

 

Gelecek, birçok değişikliklere gebedir. Beklenmedik bir sırada çok güzel durumlarla karşılaşma imkânı her zaman vardır. Her zaman ümitli olmak gerekir. Bunun için de atalarımız “Gün doğmadan neler doğar.” sözünü söylemiştir.

 

Sevgili Öğretmenim, değerli sınıf arkadaşlarım

 

Hayatta her zaman mutluluk, mutsuzluk sonsuz olmayacaktır. Yeri geldiği zaman acı kayıplarımız ve acı zamanlarımız da olacaktır. Yeri geldiği zaman mutlu ve güzel anılarımız da olacaktır. Hayatın ne getireceğini de hiçbir zaman bilemeyiz. Başımıza ne gelirse gelsin hayata olan tutkumuzu asla kaybetmemeliyiz.  Umudumuzu  hiçbir zaman yitirmemeliyiz. Çünkü gün doğmadan neler doğar. Yani hiç beklemediğimiz anda güneşli ve güzel günler bizimle olabilir. Yaşar Kemal’in İnce Memed adlı eserinde de yazar  “Hangi gün vardır, akşam olmamış, Kaç geceyi gördün sabaha varmamış.” diyerek umutlu olmamız gerektiği mesajı verilmiştir. Umut varsa hayat vardır. Umut varsa eski güzel günler elbet bir gün gelecektir. Onun için var gücümüzle umuda ve hayata bağlanmalıyız.

 

 Bu atasözü ile ilgili şu örneği vermek isterim. Bir gecede tüm servetini kaybeden zengin bir iş adamı olabilir. O iş adamı için hayat bitmiş olabilir ve adamın tüm hayat sevinci yok olabilir. Böyle durumlarda o kişi umudunu asla kaybetmemelidir. Belki yeni günler için onun için farklı olacaktır. Çünkü Allah kimseye taşımayacağı kadar yük vermez. Bundan dolayı umut asla yok edilmemelidir, umuda kelepçe vurulmamalıdır. Atasözünden anladıklarım ve anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme