İçinde Hal Ekleri Geçen Bir Düşünce Yazısı - Ders Türkçe

Popüler Yayınlar

İçinde Hal Ekleri Geçen Bir Düşünce Yazısı

    0
     Merak insanlar-ın ( ilgi hal eki ) herhangi bir konu ile ilgili öğrenme isteği olarak tanımlanabilir. Hepimiz-de (bulunma hal eki ) az ya da çok olsun merak duygusu vardır. Merak duygusu insanlar-ın ( ilgi hal eki ) öğrenme istekleri ile alakalıdır. Yani öğrenmek isteyen insanlar-dan ( ayrılma hal eki )  çekinmemek gerekir.

     Bilimsel gelişmeler-in (ilgi hal eki ) merak duygusu ile çok yakın-dan (ayrılma hal eki )  ilgisi vardır. Her bilimsel ve teknolojik gelişme-nin (ilgi hal eki )  kökenin-de ( bulunma hal eki ) merak yatmaktadır. İnsanların hayatın-ı (belirtme hal eki ) kolaylaştıran gelişmeler-in (ilgi hal eki )  kökenin-de ( bulunma hal eki ) insanlar-ın ( ilgi hal eki ) araştırma ve hayat-ı (belirtme hal eki ) kolaylaştırma istekleri yatmaktadır. Mesela telefon-un (ilgi hal eki ) icatın-ı (belirtme hal eki ) düşünelim. İnsanlar-ın (ilgi hal eki ) çok uzak yerlerdeki tanıdıkları ile görüebilmesi için ne yapılabilir düşüncesi bu icad-ın ( ilgi hali eki ) temelin-i (belirtme hal eki ) oluşturmuştur. Yani bilimsel bir gelişmenin temelin- de ( bulunma hal eki ) hem ihtiyaç var hem de bu ihtiyac-ın ( ilgi hal eki )  nasıl karşılanacağı-nın ( ilgi hali eki ) merak edilmesi düşüncesi vardır.

     Albert Einstein hiçbir özel yeteneği- nin (ilgi hali eki ) olmadığın-ı ( belirtme hal eki ) yalnızca tutkulu bir meraklı olduğunu söylüyor. Yani büyük  işler-e (yönelme hal eki )  başlamak  için çok zeki ya da yetenekli olmay-a (yönelme hal eki ) gerek yok. Meraklı olmak ve araştırıcı bir kişiliğ-e ( yönelme hal eki ) sahip olmak büyük işler yapabilmemiz- i ( belirtme hal eki ) sağlar. Bilim - in (ilgi hal eki )  ve teknolojinin bugün-e ( yönelme hal eki ) gelmesin-de (bulunma hal eki )  merak-ın ( ilgi hal eki ) çok büyük bir payı vardır. Bilim insanları sürekli kafasın-da ( bulunma hal eki ) soru işaretleri dolaşan insanlardır. Soruların-a ( yönelme hal eki ) cevap aramak için yılma-dan (ayrılma hal eki ) çalışmaları-nın ( ilgi hal eki )  sonucun-da (bulunma hal eki ) buluşlar- a ( yönelme hal eki ) imza atmışlardır.

     Etrafına meraklı ve araştıran gözlerle bakan insanlar çoğu insanın fark eemediği ayrıntılara ulaşabilirler. Bu yüzden meraklı olmak ve sürekli kendi kendimize doğayla, evrenle ilgili sorular sormalıyız. 
Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.