İletişim Formu

Yapay Dil Nedir ? Yapay Dillerin Ortaya Çıkışı

Yapay Dil Nedir ?

İngilizce , Türkçe , Fransızca gibi diller tarihin akışı içerisinde doğal olarak evrimleşip gelmiştir . Ancak bazı diller grameri , kelimeleri vb. bir dile ait özellikleri tamamen insan eli ile yani yapay olarak oluşturulmuştur .

Bazı yapay dil örnekleri ve özellikleri şunlardır :

1 .Esperanto : Polonyalı bir göz doktoru olan Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından 1887 yılında oluşturulan bir yapay dildir . Zamenhof Fundamento de Esperanto adlı kitabına 1905 yılında bu dilin kuralları ve yapısı hakkında bilgiler vermiştir .
Zamenhof bu dili oluşturmasının gerekçesi olarak herkesin farklı farklı diller konuşmasını ve bu durumun insanlar arasında iletişimi zorlaştırmasını göstermektedir . Günümüzde en çok tanınan ve konuşulan yapay dil olmasına karşın dünya dili olma hedefini gerçekleştirmemiştir .

2. Baleybelen : Muhyi-i Gülşeni tarafından Osmanlı'da ortak bir kültür dili oluşturmak ve itikadi bilgileri halktan gizlemek amacıyla 1574 yılında kurgulanan dünyanın ilk yapay dili olma özelliğine sahip olan dildir .
Bu dil ile Muhyi iki yüz eser yazmıştır . Öğrencileri bu dili Muhyi'den sonra devam ettirmeye çalışsa da bu dil Muhyi'nin ölümünden sonra kullanılmamaya başlamıştır . Bu dil ile yazılan eserlerden yalnızca birkaç tanesi günümüze kadar gelebilmiştir .

3. İdo Dili : 1907 yılında değişik dilleri konuşan insanların kolay anlaşabilmeleri için kurgulanmıştır .  Gramer ve yapı bakımından ilk yapay dillerden Esperantoya benzer . Bu dil esperantoda değişiklikler yapılmasını talep edenler olması üzerine ortaya çıkmıştır . Bu yüzden Esperanto bilenlerin İdoyu çözmekte fazla zorlanmadıkları düşünülmektedir .

1 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. Türkiye'den de "Al Bakiyye, Nomuli" gibi yapay dil çalışmaları bulunuyor.

    YanıtlaSil