Yapay Dil Nedir ? Yapay Dillerin Ortaya Çıkışı

Yapay Dil Nedir ?

İngilizce , Türkçe , Fransızca gibi diller tarihin akışı içerisinde doğal olarak evrimleşip gelmiştir . Ancak bazı diller grameri , kelimeleri vb. bir dile ait özellikleri tamamen insan eli ile yani yapay olarak oluşturulmuştur .

Bazı yapay dil örnekleri ve özellikleri şunlardır :

1 .Esperanto : Polonyalı bir göz doktoru olan Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından 1887 yılında oluşturulan bir yapay dildir . Zamenhof Fundamento de Esperanto adlı kitabına 1905 yılında bu dilin kuralları ve yapısı hakkında bilgiler vermiştir .
Zamenhof bu dili oluşturmasının gerekçesi olarak herkesin farklı farklı diller konuşmasını ve bu durumun insanlar arasında iletişimi zorlaştırmasını göstermektedir . Günümüzde en çok tanınan ve konuşulan yapay dil olmasına karşın dünya dili olma hedefini gerçekleştirmemiştir .

2. Baleybelen : Muhyi-i Gülşeni tarafından Osmanlı'da ortak bir kültür dili oluşturmak ve itikadi bilgileri halktan gizlemek amacıyla 1574 yılında kurgulanan dünyanın ilk yapay dili olma özelliğine sahip olan dildir .
Bu dil ile Muhyi iki yüz eser yazmıştır . Öğrencileri bu dili Muhyi'den sonra devam ettirmeye çalışsa da bu dil Muhyi'nin ölümünden sonra kullanılmamaya başlamıştır . Bu dil ile yazılan eserlerden yalnızca birkaç tanesi günümüze kadar gelebilmiştir .

3. İdo Dili : 1907 yılında değişik dilleri konuşan insanların kolay anlaşabilmeleri için kurgulanmıştır .  Gramer ve yapı bakımından ilk yapay dillerden Esperantoya benzer . Bu dil esperantoda değişiklikler yapılmasını talep edenler olması üzerine ortaya çıkmıştır . Bu yüzden Esperanto bilenlerin İdoyu çözmekte fazla zorlanmadıkları düşünülmektedir .

1 yorum:

  1. Türkiye'den de "Al Bakiyye, Nomuli" gibi yapay dil çalışmaları bulunuyor.

    YanıtlaSil

Deneme