Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bir Deneme Yazısı

Mehmet Akif Ersoy  Hakkında Bir Deneme Yazısı

İstiklal  şairi Mehmet Akif Ersoy ülkesinin içinde bulunduğu zor zamanlarını gören ve bunun için hiçbir karşılık almadan İstiklal Marşı'nı yazan büyük üstattır . Mehmet Akif Ersoy sadece şair değil , aynı zamanda bir fikir adamıdır . Vatanımızın insanları İstiklal Savaşı sırasında bağımsızlığı için çok fedakarlık yapmış , bu uğurda nice yiğitlerimiz şehit olmuştur .

Mehmet Akif Ersoy da İstiklal Marşı'nda şunlardan bahsetmiştir . Türk milletinin sonsuz olacağını , bağımsızlığına düşkün olduğunu , hiçbir şeyden korkmaması gerektiğini , vatanının her bir zerresinin çok önemli olduğunu  vb .  gibi şeylerden bahsetmiştir . Bizler de bize bu vatanı hediye eden askerlerimizin ve  bu marşı yazan İstiklal şairimizin yerinde rahat uyması için vatanımıza sonsuza dek sahip çıkmalıyız . İlim ve fen yolunda ilerleyerek  ülkemizi hep ileri götürmeli ve çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşmalıyız . Bağımsızlık için , özgürlük için , hürriyet için , vatan toprakları için hep birlik ve beraberlik içinde yaşamalı ve vatanımızı korumalıyız .


Mehmet Akif Ersoy yalnızca vatan aşkı duyan dünyalık beklentileri olmayan biriydi . Ona hükümetten birileri gelip eleştirilerinde daha hafif olmasını istediklerinde " ben fasulye aşı yediğim müddetçe kimseye eyvallahım olmaz " diyecek kadar da korkusuzdur ve inandığı değerler yolunda canını bile feda etmeye hazır biridir . 

2 yorum:

  1. Çok güzel bende deneme yazacağım bana nasıl yazacağım konusunda bilgi sahibi yaptı kaleminize, aklınıza bilginize sağlık.

    YanıtlaSil

Deneme