Damdan Düşenin Halini Damdan Düşen Bilir Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon - Ders Türkçe

Popüler Yayınlar

Damdan Düşenin Halini Damdan Düşen Bilir Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon

    1
Damdan Düşenin Halini Damdan Düşen Bilir Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon

İnsanlar her ne kadar empati kurmaya çalışsa da bazen karşıdaki insanın yaşadığı olay karşısındaki durumunu tam olarak anlayamaz . "Damdan düşenin halini damdan düşen anlar " atasözü kötü bir olay yaşamış bir insanın durumunu ancak daha önce benzer bir olay yaşamış olan birisinin anlayabileceği anlamına gelir .

Nasrettin Hoca fıkrasını hatırlarsanız Hoca bir yaz günü sıcaktan bunalıp damda yatmaya karar vermiş ve uykunun ağırlığıyla etrafında dönerken damdan aşağı yuvarlanmış . Konu komşu etrafına toplanıp şöyle mi yapalım , böyle mi yapalım diye konuşmaya başlayınca Hoca , tez bana daha önce damdan düşmüş birini çağırın benim halimden ancak o anlar demiş . Hocanın da dediği gibi bir derdi o derde evvelden düşmüş olanlar kadar kimse anlayamaz . " Ateş düştüğü yeri yakar " diye de bir atasözümüz var ya ... İşte aynen bu atasözümüzde de olduğu gibi biz bir insanın durumuna ne kadar üzülürsek üzülelim , kısa bir zaman sonra unutur gideriz . Derdin sahibi ise o acıyı her gün katlanarak hisseder .

İnsanları anlamaya çalışmak , onların dertleri ile dertlenmek elbette çok güzeldir . Ama ne kadar onlara üzülsek bile onların yaşadığı acının şiddetini bilemeyiz . Tıpkı bir şehit annesinin hislerini yalnızca başka bir şehidin annesinin bilebileceği gibi .
1 yorum:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.