"Bu Türkçe İle Nereye Gidiyoruz?" Sorusu Hakkında Duygu Ve Düşüncelerinizi Anlatan Bir Deneme Yazınız. - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

"Bu Türkçe İle Nereye Gidiyoruz?" Sorusu Hakkında Duygu Ve Düşüncelerinizi Anlatan Bir Deneme Yazınız.

    0
"Bu Türkçe İle  Nereye Gidiyoruz?"  Sorusu Hakkında  Duygu Ve Düşüncelerinizi Anlatan Bir Deneme Yazınız.

Son zamanlarda  dilimize gereken önem verilmemekte ve dilimizin kurallarına uygun olmayan bir şekilde konuşulup yazılmaktadır . Özellikle de gençler arasında yaygınlaşan bu tutum dilimize büyük bir zarar vermektedir . Bir özentilik tutturduk gidiyoruz . Kibarlaşmak adına  farklı konuşma çabaları , telefonda mesajlaşırken  merhaba yerine yerine kısaca "mrb"  yazılması , aleykümselam yerine "a.s"  denmesi , "hadi bye"  denmesi gibi kısa yoldan  konuşulmaya çalışılması Türkçeye zarar vermektedir . Bu Türkçe ile dilimizi ancak  köreltir ve ona gereken değeri vermemiş oluruz . Bu durumların bir an önce ortadan kalkması için Türk diline gereken önem verilmeli , gereken özen gösterilmelidir . Dilimiz yozlaşmamalıdır .

Telefonda mesajlaşırken, merhaba , nasılsın,  hoşça kal gibi kelimeleri yazmalıyız ve bunu asla zaman kaybı olarak görmemeliyiz . Eğer bizler şimdiden böyle yaparsak  gelecekteki nesli düşünemiyorum bile .   Kısa yoldan fazla yorulmayayım diyerek kısa kısa konuşmalar yapmak , kısa yoldan yazdığını karşıdaki tarafa anlatmaya çalışmak dilimize büyük zarar verir . Oysa kıymetli Türk dili diller içinde çok önemli bir yere sahiptir . Dilimizin dünya dilleri içerisinde saygın bir yer edinmesi için onu geliştirmeliyiz ve onu düzgün kullanmalıyız . Kültürel değerlerimizi gençlere güzel bir Türkçe kullanarak anlatmalı ve milli benliğimizi korumalıyız . Bu Türkçe ile nereye gidiyoruz diye bakıldığında şunları söyleyebiliriz :  Daha çok gelir getirsin diye açılan iş yeri adları, spor salonlarına yabancı adlar verilmekte ve böylece daha çok dikkat çekileceği düşünülmekte ve daha fazla gelir getireceği zannedilmektedir . Aslında bu durum çok tehlikelidir . Bunun yerine açılan  iş yerleri , spor salonları , alış veriş merkezleri , marketler vb. Türkçe isimler almalı ve değerlerimiz , Türk dilimiz korunmalıdır . Burada en çok görev de biz gençlere düşmektedir .

Maalefef şunu söylemek gerekir ki " Bu Türkçe ile ancak ve ancak sömürge devleti olma yolunda ilerleyebiliriz ."


Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.