Cömertlik Ve Yardım Etmede Akarsu Gibi Ol Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Cömertlik Ve Yardım Etmede Akarsu Gibi Ol Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Cömert insan  içinde tüm canlılara karşı sevgi olan , vicdanlı olan kimsedir . Cömert olmak , yardım etmek de insan ve insanlık için büyük bir erdemdir. Mevlana insanların elinin her zaman açık olmasını, yardımsever, hayırsever kimseler olmasını istemiştir bu sözü ile. İnsanlar sadece kendi nefislerini düşünmemeli, sadece kendi yakınlarını düşünmemelidir. Muhtaç olan, yoksul olan, yetim olan , öksüz olan diğer kimseleri de düşünmeli ve bu kimselere elinde var olan malından sadakalar vermeli, yardımlar etmelidir. Nasıl ki akan su, akarsu hiç durmuyor devamlı akmaya devam ediyorsa insan da başkalarına yardım etmeyi hiç bırakmamalıdır .

İnsan devamlı yardım etmelidir, süreklilik içinde hareket etmelidir . Nasıl ki ibadetin az da olsa düzenli yapılanı hayırlı ise iyiliğin de , cömertliğin elimizde olduğu kadar yapılması hayırlıdır. Malımız, mülkümüz çok ise , çok zenginsek daha fazla hayır etmeliyiz . Bu dünyada  nefesimiz bile sayılıdır, ne zaman öleceğimiz belli değildir ama bir gün ölümü mutlaka tadacağız. Onun için bu dünyada her zaman iyilikten, cömertlikten yana olmalıyız . Kazandığımız mal ve mülkü öbür dünyaya götürmeyeceğiz . Öldükten sonra bile sadece bir kefenimiz olacak üstümüzde . Ama ettiğimiz yardımlar , ettiğimiz hayırları götüreceğiz öbür dünyaya . Bunun için bu dünyada ne kadar çok iyilik yaparsak , ne kadar çok yardım yaparsak o kadar karlı oluruz ve Allah katında da sevaba gireriz . Mesela bir okul yaptırmak , bir hastane yaptırmak , elinde az  da olsa bir hayır kurumuna bağışta bulunmak kişi için daha hayırlı olacaktır . Bunun için malımızı paylaşırken cimri olmamalıyız, kendimiz için düşündüğümüz iyi şeyleri başkaları için de düşünmeli ve devamlı hayırlı işlerde kullanmalıyız malımızı.


Hayatımız boyunca hiç durmadan insanlara yarım etmeliyiz , cömert olmalıyız. Ettiğimiz yardımların karşılığını mutlaka alacağızdır Allah'ın izni ile.  Cimrilikten, kurnazlıktan Allah'a sığınalım ve paylaşmayı hayatımızın  bir rolü haline getirelim. İşte görürsünüz o zaman asıl mutluluğu, insanın huzura erişini.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme