Gençliğe Hitabe İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Gençliğe Hitabe İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Büyük Türk Milleti'nin  unutulmaz lideri Ulu Önder Sevgili Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün biz gençlere öğüt niteliğinde bıraktığı Gençliğe Hitabe bizim için çok önemli bir söylevdir . Gençliğe Hitabe'de Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal şunları anlatmakta  ve bize neleri yapmamız gerektiğini söylemektedir . Türk Gençliği ilk olarak  milletinin  tam bağımsızlığını korumak ile  yani istiklalini korumak ile görevlidir . Çünkü bağımsızlık bir milletin  can damarıdır , milletin hür olması , köle olmamasıdır . Kendi ülkende bir kuş gibi özgürce uçabilmek ve yaşayabilmek için  bağımsızlığımızı korumalıyız . Gençler olarak daha sonra Atatürk'ün  emanetim dediği ve çok değer verdiği Cumhuriyet'tir . Cumhuriyet demek demokrasi , insan hakları , özgürlükler , kadın hakları , seçim , halkın iradesi demektir . Bunun için de Cumhuriyet'in kıymetini bilmeliyiz ve Cumhuriyet'e sonsuza kadar sahip çıkmalıyız .

Bizim her şeyden önce amacımız önce vatanımızın bağımsızlığını korumak ve daha sonra Cumhuriyet'e sahip çıkmaktır . Geleceğimizde  dahi bizi bu değerlerimizden eksik bırakmak isteyecek olan birtakım ve iç ve dış dış düşmanlarımız olacaktır . İşte bu durumda görevimizi yerine getirmek için, milletimizi korumak için içinde bulunduğumuz koşulu düşünmeyeceğiz . İçinde bulunduğumuz koşul uygun bir zamanda olmayabilir. Bu uygun olmayan zamanda bile vatanımızı korumalıyız .  Bizim bağımsızlığımıza ve Cumhuriyetimize düşman olanlar benzeri görülmemiş bir galibiyetin temsili olabilirler . Şiddet ile , zorla ,  hile ile vatanımızın tüm toprakları yakılmış yıkılmış , zapt edilmiş olabilir . Bütün tersanelerimize girilmiş , ordumuz dağıtılmış , güçsüz hale getirilmiş , memleketin her bucağı , her köşesi işgal olmuş olabilir . Bütün bunlardan daha vahim olanı ise , yani daha kötü olanı, bizi daha da şaşkına uğratacak olanı ise  iktidar sahiplerinin gaflet içinde bulunması ve  yapılan işgaller karşısında sessiz durmalarıdır . Nasıl ki Osmanlı Devleti zamanında iktidar sahipleri kendi çıkarları ile düşmanla iş birliği yaptılarsa gelecekteki iktidarların da böyle  gaflete düşmesi beklenebilir ya da böyle bir durum yaşanabilir . İşte bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını , işbirlikçilerin amaçları ile, emelleri ile birleştirebilir . Millet  bu durumda fakir, yorgun , bitap düşmüş olabilir . Bize düşen sorumluluk ise şudur . Biz gençler geleceğin evladı olduğumuz için, gelecekte de yeni nesilleri biz yetiştireceğimiz için işte bu zor koşullarda bile olsak, zor zamanlar dahi yaşasak tek amacımız Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyet'ini korumak olmalıdır . Çünkü biz ancak böyle özgür ve hür bir millet oluruz .

 Bizim ihtiyaç duyduğumuz güç , ihtiyaç duyduğumuz kuvvet damarlarımızdaki asil kanda vardır, asil kanda mevcuttur . Çünkü bizim atalarımızın çok büyük geçmişi vardır ve Türkler her zaman bağımsızlığına düşkün olan bir millet olmuş ve bağımsızlığından asla ödün vermemiştir . Bizim asil kanımızda da bu duygular var olduğu için Yaşasın bağımsızlık ! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti ! Hiç unutulmasın Mustafa Kemal Atatürk ve onun en değerlileri... Sevgi, saygı, bağımsızlık ve Cumhuriyet ile kalmanız ve yaşamanız umudu ile.


3 yorum:

  1. zeynep yağmur21 Ekim 2020 08:49

    çooook kocaman teşekkürler bu kompozisyon resmen ilham kaynağım oldu tekrardan çok teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. zeynep yağmur21 Ekim 2020 08:51

    çoook kocaman teşekkürler bu kompozisyon resmen ilham kaynağım oldu tekrardan çook teşekkürler

    YanıtlaSil

Deneme