Tasarruf İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Tasarruf İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Sahip olduğumuz her şeyin kıymetini bilmemiz gerekir .  Yani tasarruflu olmalıyız , idareli olmalıyız . Para kazanmak  kolay bir şey değildir . Bir şeylere sahip olmak için çalışıyoruz . Kazandığımız paranın hepsini bir anda harcamamalıyız . İsraftan kaçınmalıyız .  Çünkü israf etmek hem  aile bütçesine zarar verir hem de ülke ekonomisine zarar verir .  Örneğin ; markete gitmeden önce bir  alışveriş listesi hazırlamalıyız .

Gerçekten çok ihtiyacımız olan şeyleri almalıyız . Evde bardağımız ya da tabağımız varsa ve bunlar bize yetiyorsa tekrardan yenisi almamalıyız . Çünkü israfa kaçıyor ve hem de gereksiz bir alışveriş yapılmış oluyor .  Yiyeceğimiz kadar ekmek almalıyız . Yiyebileceğimiz kadar yemek yapmalıyız , çok yapıp da ertesi güne o yemeği yemeyip çöpe atacaksak fazla yemek yapmamalıyız .  Yani her şeyde tasarruflu olmalıyız . Elektrik , su , yemek yeme , yıkanma , zamanı boşa geçirmeme vb. şeylerde de tasarruf etmeliyiz . Mesela çok konuşarak kendimiz tüketmemeliyiz . Çünkü çok konuşmak da insanı yorar ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilir . Bunun için her anlamda israftan kaçınmalıyız . Dinimiz de tasarruflu olmanın önemini belirtmiştir , israfın günah olduğu söylenmiştir . Peygamber Efendimiz'in tasarruf ile , israf ile ilgili şu hadisini örnek verebiliriz :
'' Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.''
'' Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen şüphesiz israftır'' .


Bundan dolayı her zaman tasarruflu olmalıyız .  Mallarımızı israf etmemeliyiz . Elimizdekilerin değerini bilmeli , gelecek zamanlarda zor duruma düşmemek için her zaman tasaaruf sahibi bir insan olmalıyız .

4 yorum:

Deneme