Öyküleyici Anlatım ve Betimleyici Anlatım Arasındaki Farklar Nedir ?

Öyküleyici Anlatım ve Betimleyici Anlatım Arasındaki Farklar Nedir ?

Öyküleyici anlatım ve betimleyici anlatım birbiri ile çoğu zaman karıştırılmaktadır . Ancak şimdi anlatacaklarımıza dikkat edildiğinde aslında ayırt etmenin çok da kolay olduğunu göreceksiniz .

1. Öyküleyici anlatımda akan bir olay vardır ancak betimleyici anlatımda böyle bir durum yoktur . Kısacası öyküleyici anlatım bir filme benzetilebilir , betimleyici anlatım ise bir fotoğraf karesine benzetilebilir .

2. Öyküleme olaya dayalı olduğu için öyküleyici metinlerde mutlaka kahraman olması gerekir . Ancak betimleyici anlatımda kahraman olması şart değildir .

Kısacası betimleme sözcüklerle resim çizme sanatıdır ve betimleyici anlatımın olduğu metinlerde gözümüzün önünde bir şeyleri canlandırırız . Fakat öykülemede akış halinde olan bir olay vardır . Aşağıdaki örnekleri yukarıda bahsettiğimiz farkları göz önünde bulundurarak dikkatlice okuyalım .
Örnek 1 : Kapının önünde küçük bir kız çocuğu oturuyordu . Eli yüzü kir pas içerisinde , kolları burnunu silmekten katılaşmıştı . Ufak tefek boyunun üzerindeki kıvırcık saçları aylarca yıkanmamış gibi birbirine karışmıştı  .  Üzerindeki kazak en son  ne zaman yıkanmış tahminde bulunmak  bile imkansızdı . Çocuğa bakınca görebildiğim tek renk gözlerindeki o derin mavilikti . ( Betimleyici anlatım )


Örnek 2 : Vaktiyle Maria adında babasıyla birlikte yaşayan bir kız varmış . Babası yaşadıkları mahallede bulunan bir fabrikada çalışmaktadır . Ancak fabrikada işler ters gitmeye başlayınca Maria'nın babası işsiz kalır . Kızı Maria'yı da yanına alan adam başka bir mahalleye taşınmak ve yeni bir iş bulabilmek için çocukluğundan beri yaşadığı mahalleyi terk etmek zorunda kalır . ( Öyküleyici anlatım )

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...