Öyküleyici Anlatım ve Betimleyici Anlatım Arasındaki Farklar Nedir ?

Öyküleyici Anlatım ve Betimleyici Anlatım Arasındaki Farklar Nedir ?

Öyküleyici anlatım ve betimleyici anlatım birbiri ile çoğu zaman karıştırılmaktadır . Ancak şimdi anlatacaklarımıza dikkat edildiğinde aslında ayırt etmenin çok da kolay olduğunu göreceksiniz .

1. Öyküleyici anlatımda akan bir olay vardır ancak betimleyici anlatımda böyle bir durum yoktur . Kısacası öyküleyici anlatım bir filme benzetilebilir , betimleyici anlatım ise bir fotoğraf karesine benzetilebilir .

2. Öyküleme olaya dayalı olduğu için öyküleyici metinlerde mutlaka kahraman olması gerekir . Ancak betimleyici anlatımda kahraman olması şart değildir .

Kısacası betimleme sözcüklerle resim çizme sanatıdır ve betimleyici anlatımın olduğu metinlerde gözümüzün önünde bir şeyleri canlandırırız . Fakat öykülemede akış halinde olan bir olay vardır . Aşağıdaki örnekleri yukarıda bahsettiğimiz farkları göz önünde bulundurarak dikkatlice okuyalım .
Örnek 1 : Kapının önünde küçük bir kız çocuğu oturuyordu . Eli yüzü kir pas içerisinde , kolları burnunu silmekten katılaşmıştı . Ufak tefek boyunun üzerindeki kıvırcık saçları aylarca yıkanmamış gibi birbirine karışmıştı  .  Üzerindeki kazak en son  ne zaman yıkanmış tahminde bulunmak  bile imkansızdı . Çocuğa bakınca görebildiğim tek renk gözlerindeki o derin mavilikti . ( Betimleyici anlatım )


Örnek 2 : Vaktiyle Maria adında babasıyla birlikte yaşayan bir kız varmış . Babası yaşadıkları mahallede bulunan bir fabrikada çalışmaktadır . Ancak fabrikada işler ters gitmeye başlayınca Maria'nın babası işsiz kalır . Kızı Maria'yı da yanına alan adam başka bir mahalleye taşınmak ve yeni bir iş bulabilmek için çocukluğundan beri yaşadığı mahalleyi terk etmek zorunda kalır . ( Öyküleyici anlatım )

4 yorum:

  1. her zaman karıştırdığım bir konuydu. kafamdaki soru işaretleri kalktı çok teşekkür ederim elinize sağlık

    YanıtlaSil
  2. biz teşekkür ederiz yardımcı olabildiysek ne mutlu bize

    YanıtlaSil
  3. İkisinin aynanda görüldüğü tek bir paragraf yazarmısınız

    YanıtlaSil

Deneme