Mevsimler İle İlgili Kompozisyon Yazınız .


Mevsimler İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Ülkemizde dört mevsim belirgin olarak yaşanmaktadır . Her mevsimin de kendine özgü özellikleri ve güzellikleri vardır . Mevsimler ;  Sonbahar , kış , ilkbahar ve yaz mevsimlerinden oluşur . Sonbahar mevsiminde yapraklar sararmaya ve artık havalar yavaş yavaş soğumaya başlar . Artık hasat zamanı başlamıştır . İnsanlar ürünlerini hasat ettikten sonra kışlık hazırlıklarını da yapmaya başlar . Anneler kışlık salça , turşu , bulgur  gibi kışa hazırlıklarını yaparlar . Sonbaharda artık yeşil alanlar sarardığı için insanın içini bir hüzün kaplar . Çünkü yaz mevsimindeki o yeşil ve  canlı renklerin yerini daha soluk renkler alır . Yağmurlar yağmaya başlar ve kışı haber vermeye başlar . Kış mevsimi geldiğinde ise havalar artık daha da soğumuştur .

İnsanlar eve kapanır ve sobalar kurulur , sobalar tütmeye başlar . Doğal gazlı evde olanlar doğal gazını açar , kaloriferi olanlar da kaloriferi  açar . Annelerimiz sobada  patates , kestane közler . Kış meyve  sebzeleri ortaya çıkar . Mandalina , nar , portakal , enginar , brokoli , kara lahana vb . Bir sabah uyandığımızda her yerin kar ile bembeyaz kaplandığını görürüz . Hemen dışarı çıkar arkadaşlarım ile ben kar topu oynarız , kayak yaparız , kardan adam yaparız vb . Dışarıda üşüdükten sonra  içeri girer ve sobanın başında ısınarak kışın tadını çıkarız . Kış mevsiminde kar yağdığı  zaman ertesi sabah hava çok soğuk olursa yollarda buzlanmalar meydana gelir ve bu da trafikte kazalara neden olur . Yine sis oluşur ve kazalar meydana gelir . İnsanların bu durumlara dikkat etmesi gerekir . Kalın kıyafetlerimiz ile dışarıda kışın tadını çıkarırız . Kış mevsimi bittikten sonra bahar gelir . İlkbaharda  her yemyeşil olur . Çiçekler açar , yağmurlar yağmaya başlar , gök gürler .  Yağmur yağdıktan sonra toprak mis gibi kokar . Güneş çıkar ve gök kuşağının renklerine bakmaya doyamayız . Artı kıyafetlerimizi biraz daha ince giymeye başlarız . Erik , çağla , çilek vb. çıkmaya başlar ve bunları seve seve yeriz . İlkbaharın sona ermesi ile havalar artık daha çok ısınır ve yaz mevsimi gelir .

Yaz mevsiminin gelmesi ile meyveler daha da çoğalır , sebzeler daha da artar . Deniz sezonu açılır ve insanlar hemen denizde soluğu almak için Antalya, Marmaris  gibi tatil yerlerine akın ederler . Sıcağın ortasında soğuk karpuzu yemek içimizi ferahlatır . Çocuklar belli saatlerde akşama kadar dışarıda oynar ve yorulup eve düşerler . Her mevsimin kendine özgü daha birçok güzelliği vardır .

4 yorum:

Deneme