Ülkelerin Kalkınmasında Eğitim Önemlidir Konulu Münazara Yazınız .


Ülkelerin Kalkınmasında Eğitim Önemlidir Konulu  Münazara Yazınız .

Bir ülkenin her anlamda gelişmesini sağlayacak olan ve o ülkede nitelikli , üretken  ve bilinçli insanların olmasını sağlayacak en önemli unsur  o ülkede verilen eğitimdir .  Yani ülkeler eğitime ve eğitimin niteliğine ne kadar çok önem verirse o kadar çok gelişir . Bir ülke zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip olabilir . Bu kaynakların nasıl kullanılacağını bilmiyorsa , bu konuda her hangi bir fikir yürütemiyorsa o ülke için  o zenginlik bir anlam ifade etmez . Eğitimden yoksun olan ülkeleri kandırmak da kolay olur . Bunun için her zaman bir ülkenin kalkınmasında en önemi etken elbette ki eğitimdir .

Eğitimli insanlar ülkeleri için, dünya için iyi işler yapmaya çalışır . Eğitimin olduğu ülkelerde bilim ve teknolojiye çok önem verilir . Bilim ve teknolojinin geliştiği ülkeler de her alanda gelişir ve yükselir . Bunun için eğitim her zaman ön planda olmalıdır . Bir ülkenin kalkınmasında etkili olan en önmeli şeyin eğitim olduğunu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözü ile de anlayabiliriz :
''Milletimizin siyasî, toplumsal hayatında, milletimizin fikrî terbiyesinde rehberimiz ilim ve teknik olacaktır. Mektep sayesinde, mektebin vereceği ilim ve teknik sayesindedir ki Türk Milleti, Türk sanatı, ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı, bütün güzelliğiyle gelişir.''  Tüm milletler için bu söz geçerlidir . Çünkü her millet ancak eğitim sayesinde her alanda gelişir ve dünyamız daha yaşanılır bir dünya haline dönüşür .  Eğitimli insan çevresine zarar vermez , yer altı ve yer üstü kaynaklarını israf etmez, her zaman tasarruf sahibi olur ve empati kurma becerisine sahip olur . Böyle insanlar yaşadığı topluma faydalı olur .

Yaşadığı topluma faydalı olan  insanlar hem ülkelerine katkı sağlar hem de dünyaya katkı sağlar . Bunun için bizler de millet olarak her zaman eğitime önem vermeliyiz . Kalkınmamızın en önemli gücünün ve kaynağının eğitim olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız .


2 yorum:

Deneme