Destanlaşan Bağımsızlık Mücadelesi Ve Mehmet Akif Adlı Kompozisyon


Destanlaşan Bağımsızlık Mücadelesi Ve Mehmet Akif Adlı Kompozisyon

Hiçbir milletin manda ve himayesi altına girmeden kendi vatanında özgür bir biçimde egemenlik haklarını kullanabilmektir bağımsızlık . Bağımsızlığını yitirmek Mehmet Akif Ersoy'un da dediği gibi "zincire vurulmak"tır. Ancak Türk milleti tarihin her döneminde Kürşat'ın da yaptığı gibi 40 kişi bile olsa koca bir imparatorluğun sarayını basıp düşmanının kalbine korku salacak kadar düşkündür bağımsızlığına .

Devletler kurup devletler yıkan Türk milleti son bağımsızlık mücadelesini Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının ardından vermiştir. Bu mücadelede Mustafa Kemal , Kazım Karabekir gibi cesur askerlerin yanı sıra Mehmet Akif ve Halide Edip gibi yüreği vatan sevgisi ile atan kahraman fikir adamları da bulunmuştur . Mehmet Akif " Korkma " diye başlayan İstiklal Marşı'mızda yedi düvele meydan okuyan Türk milletinin sesi olmuştur . "Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım" diyerek milletine istikamet göstermiştir . Birçok aydın geçinen Batı kafalı Amerikan , İngiliz mandalarını konuşurken o "Ya istiklal ya ölüm" düsturu ile hareket etmiştir . Mehmet Akif hem büyük bir milliyetçi hem de dinine bağlı , manevi yönü kuvvetli bir halk adamı olmuştur . O bizler için fikirlerini dik duruşuyla savunan , eğilip bükülmeyen , samimi bir dava adamlığının temsilcisi olmuştur .

Atalar "Bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatan demiş" sözünü boşa söylememişler. Köle olduktan sonra paranın pulun ne kıymeti kalır . Bizler de Mehmet Akif gibi yüreği vatan sevgisi ile atanların yolundan gitmeli ve devletimize her koşulda sahip çıkmalıyız .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme