Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan insanların ne gibi zorluklar yaşadığını düşünüyorsunuz?


Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan insanların ne gibi zorluklar yaşadığını düşünüyorsunuz?

Savaş ya da doğal felaketler ... Sebep ne olursa olsun bir insanın doğup büyüdüğü memleketinden ayrılmak zorunda kalması kadar kötü bir şey yoktur . Vatan insanın yuvasıdır ve insan yuvasından ayrıldığında adeta kafese kapatılmış bir kuşa döner .

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de mülteci sorunudur . Devletlerin ve içerideki ihtirasların sonucunda çıkan savaşlar maalesef milyonlarca insanın yurtlarından olmasına neden olmuştur . Bu insanlar elbette çok büyük sorunlar yaşamaktadır . Bir defa dilini , kültürünü bilmediği bir memlekette yaşamak kadar zor bir durum yoktur . Etrafta konuşulanları anlamamak insanı herkese karşı şüphe duymaya sürükler . memleketinde iş güç sahibi olan insanların bir anda başkalarının yardımına muhtaç hale gelmesi kadar zor bir şey yoktur . Hali vakti yerinde bir insanın yardıma muhtaç hale düşmesi çok zordur . Belki de bunlardan daha da zor olanı geldikleri ülkelerdeki insanlar tarafından kabul edilmemek , dışlanmak ve aşağılanmaktır . Ülekemiz de son zamanlarda yoğun göç almaktadır . Neyseki bizim insanımızın gönlü son derece geniştir ve bazı olumsuzluklar haricinde genel olarak bu insanlara karşı çok misafirperveriz .

Bizlere düşen bize sığınan bu insanlara kol kanat germektir . Aşağılamak , istememek yüce Türk milletinin gelenek ve göreneklerine uymaz . Onlar için en büyük duamız bir an önce vatanlarına kavuşmalarını dilemek olmalıdır .


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme