Dürüstlük İle İlgili Hikaye Yazınız.

Dürüstlük İle İlgili Hikaye Yazınız.

Üniversite yıllarındaydım. O zamanlar ki adı Niğde Üniversitesi olan şimdiki adı Ömer Halisdemir olan üniversitede Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünü okuyordum. Devlet yurdunda kalıyordum. Yurtta herkesin odası vardı ve her bir odada dört kız kalıyorduk. Çiğdem, Kübra, Melis ve ben Merve. Odama alışmıştım, arkadaşlarıma alışmıştım. Günler böylece geçip gidiyordu. Derslerimde başarılı bir öğrenci olmuştum. Yurtta yemeklerimiz yapılıyor ve akşam olunca güzelce yiyordum. Yine bir okul çıkışı yurda geldiğimde ilginç bir olay ile karşılaşmıştım. O akşam  bir  kızın yeni aldığı cep telefonu çalınmış ve herkes aramak için seferber olmuştu . Ben de  kızın  durumuna çok üzülmüştüm ve  kızın arkadaşları ile birlikte  aramaya başlamıştım . Daha sonra diğer kızlar aramaktan yorulmuş ben ise tanımadığım bir insan bile olsa o kıza yardım etmek için aramaya devam etmiştim. İnsanlık yapacağım ya, insan olmanın gereği ya onun için kendimi bu konuda sorumlu hissetmiştim. Aramaya koyuldum ve belki iki saatim o telefonu aramak için geçti. Ertesi gün de Gelişim Psikolojisinden sınavım vardı ve telefonu aramaktan sınava da adam akıllı çalışamamıştım.

Yurttan kimi kızlar ise benim için bu niye bu kadar başkasının telefonunu aramaya meraklı, acaba bu kız mı aldı telefonu diyerek bana iftira atmışlardı . Bunu duyunca başımdan kaynar sular dökülmüş gibi oldum . Oturup ağlamaya başladım. Nasıl böyle bir  iftiraya maruz kalabilirdim. Çok ağlamıştım, ağlamaktan gözlerim şişmişti . Üstelik ertesi güne sınavım vardı dediğim gibi. Bu psikoloji ile nasıl çalışacağım onu bile  bilemiyordum. O allak bullak olmuş kafa ile oturdum çalışmaya ve az buçuk çalıştım ama kafam bana atılan iftiraya takılıyor ve üzüntüm kat kat artıyordu ama yine de çalıştım , çünkü benim hiçbir suçum, günahım yoktu . Ben asla hırsızlık yapmamıştım. O gece o kafa ile yattım ve uyudum. Sabah uyanınca sınava girdim ve sınavımdan da yüz üzerinden seksen beş aldım. Çok iyi çalışmamıştım ama yine de sınavdan seksen beş almıştım. Yaşan o olayı ise unutamıyordum. Bu olayın üzerinden birkaç hafta geçmeden telefon bulundu. Telefonu çalan kişi psikolojisi bozuk olan genç bir kızdı ve onun durumuna da çok üzülmüştüm. Yurtta kalan o genç kız kız  gördüğü ve beğendiği her şeyi alıyor ve çantasına atıyordu . Bu durumuna arkadaşları bile şaşırmıştı . Bana iftira atan kızlar ise yanıma gelerek sen çok dürüst biriymişsin, bizi affet, çok büyük ayıp ettik diyerek  benden özür dilediler.

Ben ise onları affettim ama onlara olan kırgınlığım geçmedi . Çünkü ben  dürüst bir insandım ve asla hırsızlık yapmazdım. Dürüst biri olduğum, yalan söylemediğim ortaya çıktığı için çok rahatlamış ve bu atılan iftiradan kurtulmuştum. Dürüst olduğum için herkes beni daha çok sevmeye ve bana daha çok güvenmeye başlamıştı. Çok mutlu olmuştum. Bu hikayemizden de anlaşılacağı üzere  dürüst insanlar er geç de olsa hakkını alır ve dürüst insanlar da bazen iftiraya kurban gidebilir ama ben gitmemiştim ve haklı olduğum da ortaya çıkmıştı.

2 yorum:

Deneme