İletişim Formu

Güzeli Güzel Yapan Edeptir Edep İse O Güzeli Sevmeye Sebeptir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Güzeli Güzel Yapan Edeptir Edep İse O Güzeli Sevmeye Sebeptir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Güzellik kavramı kişiden kişiye değişen bir olgudur . Kimisi güzelliği boyda yüzde arıyor kimisi ise davranışlarda , düşüncelerde , insani ilişkilerde arıyor . Yani herkesin kendine göre bir güzellik anlayışı var .

Her konuda olduğu gibi güzellik konusunda da atalara kulak vermek gerekir . Çünkü atalar sözü uzun tecrübeler sonucunda ortaya çıkmıştır . Bu sözlerde yaşanmışlık ve tecrübe vardır . Güzellik ile ilgili olarak atalarımız “yüzü güzel olana kırk günde doyulur, huyu güzel olana kırk yılda doyulmaz” demiştir . Çünkü bir insan anlayışsız , tahammülsüz, çabuk sinirlenen bir yapıya sahipse ne kadar da güzel olursa olsun çekilmez olur . Her zaman ahlaki güzellik yüz güzelliğinden önce gelir . Bir insanla karşılıklı iletişim kuramıyorsanız , anlaşamıyorsanız ne kadar güzel ya da yakışıklı olduğunun her hangi bir önemi kalmıyor .

İşte bu yüzden insanları yüzlerinin güzelliğine göre değil gönüllerindeki güzelliklere göre değerlendirmek lazım . Aksi taktirde ataların da dediği gibi çok seviyorum dediğiniz bir insandan kısa sürede soğuyabilirsiniz . İnsanı güzelleştiren en iyi süsün edep olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir .

- Söz Gümüşse Sükut Altındır atasözü ile ilgili kompozisyon 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.