Güzeli Güzel Yapan Edeptir Edep İse O Güzeli Sevmeye Sebeptir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Güzeli Güzel Yapan Edeptir Edep İse O Güzeli Sevmeye Sebeptir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Güzellik kavramı kişiden kişiye değişen bir olgudur . Kimisi güzelliği boyda yüzde arıyor kimisi ise davranışlarda , düşüncelerde , insani ilişkilerde arıyor . Yani herkesin kendine göre bir güzellik anlayışı var .

Her konuda olduğu gibi güzellik konusunda da atalara kulak vermek gerekir . Çünkü atalar sözü uzun tecrübeler sonucunda ortaya çıkmıştır . Bu sözlerde yaşanmışlık ve tecrübe vardır . Güzellik ile ilgili olarak atalarımız “yüzü güzel olana kırk günde doyulur, huyu güzel olana kırk yılda doyulmaz” demiştir . Çünkü bir insan anlayışsız , tahammülsüz, çabuk sinirlenen bir yapıya sahipse ne kadar da güzel olursa olsun çekilmez olur . Her zaman ahlaki güzellik yüz güzelliğinden önce gelir . Bir insanla karşılıklı iletişim kuramıyorsanız , anlaşamıyorsanız ne kadar güzel ya da yakışıklı olduğunun her hangi bir önemi kalmıyor .

İşte bu yüzden insanları yüzlerinin güzelliğine göre değil gönüllerindeki güzelliklere göre değerlendirmek lazım . Aksi taktirde ataların da dediği gibi çok seviyorum dediğiniz bir insandan kısa sürede soğuyabilirsiniz . İnsanı güzelleştiren en iyi süsün edep olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir .

- Söz Gümüşse Sükut Altındır atasözü ile ilgili kompozisyon 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme