Medya Toplumun Şekillenmesinde Taraflı Bir Araçtır

Medya Toplumun Şekillenmesinde Taraflı Bir Araçtır

Toplumun bilgilenmesi, güncel olaylardan halkın haberdar olması için son derece önemlidir . Özellikle günümüzde insanların okuma alışkanlığının az olduğunu göz önünde bulundurursak televizyonlardan pasif bir şekilde izleyerek ya da dinleyerek bilgi edinme yolu daha da tercih edilir hale geldi.

Medya toplumun şekillenmesinde çok önemli ve etkilidir . Aslında medyanın tarafsız olması gerekmektedir ama maalesef birçok medya kuruluşu taraflı yayın yaparak insanları siyasi görüşlerden birine yönlendirmektedir . Düşününsene bi ülkede sürekli zamlar yapılırken döviz fiyatları sürekli artarken bir medya kuruluşu yedi gün 24 saat dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olduğunu iddia ederse,  sürekli hayali düşmanlar icat edip halkı tahrik ederse elbette toplumu şekillendirmiş olur. Tabi ki bunun tam tersi de mümkündür . Mesela bir ülkede yollar, hava alanları, hastaneler sürekli yapılıyor her alanda reformlar ilerliyor ama muhalif kesimin medyası sürekli aksayan yönleri ekrana getiriyor ve takipçilerine devamlı karamsar bir tablo çiziyorsa bu da halkı şekillendirmektir .

Doğru olan medyanın tarafsız olmasıdır . Olumlu ve olumsuz yönleri gündeme getirmektir . Ancak siyasilerin eksenine giren yayın organları maalesef asıl gayeleri olan “halkı bilinçlendirmek” işlevini kaybederek “halkı şekillendirmek” rolüne bürünmektedirler.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme