Medya Toplumu Etkiler Konulu Münazara Yazınız .


Medya Toplumu Etkiler Konulu Münazara Yazınız .

Toplumu yasama, yürütme, yargıdan sonra en çok etkileyen dördüncü faktör medyadır . Çünkü medya toplumu kendi istediği  durumlara göre etkileyebilir . Mesela bir olay hakkında yalan yanlış bilgiler ortaya atabilir ve toplum da buna inanır . Ya da sırf reyting  uğruna düzmece bilgiler ile halk kandırılabilir .

Örneğin; yakın bir zamanda televizyondan kaldırılan evlilik programlarına baktığımızda halkımız bu programları en masum duyguları ile izlemekteydi . Ama ne yazık ki sonuçlara baktığımızda aslında bu programların bir yalan olduğu , bir  düzmece olduğu ortaya çıkmıştır . Çünkü  çeşitli ajanslardan getirilen bayanlar ve baylar tanıştırılıp sanki gerçekten  evlilik için geliyormuş gibi yıllarca halkı oyalamıştır . Bu da yine medyanın topluma etkilerindendir. Hatta sahte nikah memuru bile getirilip nikah işlemleri yaptırılmıştır . Bu da medyanın toplumu ne denli kandırdığının göstergesidir .  Bir başka açıdan baktığımızda ise şunu söyleyebiliriz . İktidar kimin elindeyse ya da muhalefette kim varsa o iktidarın yöneticileri halkı  kandırmak için ya da halka uydurma bilgiler  anlatmak için kendi kanalları sayesinde bunu yapabilirler ve halk da buna çok güzel inanır.

İktidar ya da muhalefet kendi kanalında yaptığı hataları, yanlışları  oradaki sunuculara anlattırmaz . Çünkü emir öyle verilmiştir . İşte burada medya toplumu gayet de iyi etkiler diyebiliriz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme