E-Posta ( E-Mail ) Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

E-Posta ( E-Mail ) Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Teknoloji geliştikçe birçok araç gereç ve gelenek unutulup gitti ve bunlardan bazılarının yerine başkaları girdi hayatımıza . Mektup da teknolojinin gelişmelerinden nasibini aldı ve artık pek kullanılmayan bir iletişim aracı haline geldi . E-posta ya da diğer adı ile E-mail günümüzün mektubu olarak adlandırılabilir .

E-posta yazarken amacımıza ulaşabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır . Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz :
1. Mutlaka bir e-posta adresimizin olması gerekir . E-posta adreslerini gmail , outlok vb. servisleri kullanarak birkaç kolay işlemin ardından alabiliriz . Örneğin e-posta adresleri “okanögrenci@gmail.com “ gibi olur .


2. E-postamızın gönderici kısmına e-postayı yazdığımız kişinin e-posta adresini yazmalıyız .
3. Konu kısmına e-postamızın ne ile ilgili olduğunu yazmalıyız . Boş bırakmak ya da “Acil, lütfen okuyun vb.” ifadeler yazmak yerine isteğimizin ya da e-postayı yazmamızın amacını açıklayan bir başlık yazmamız etkili olur .
4. Kompozisyon kurallarında olduğu gibi e-postamızı giriş, gelişme, sonuç şeklinde bölümlere ayırmalıyız . Hitap ifadesi ile başlayıp açıklamalarımızı yapıp iyi dileklerle e-postamızı bitirmeliyiz .
5. E-postayı yazarken Türkçemizin yazım ve noktalama kurallarına uymalıyız . Dili etkili kullanmalıyız .

Bu noktalara dikkat ettiğimizde etkili bir e-posta yazmış oluruz .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme