Elden Gelen Öğün Olmaz O da Vaktinde Bulunmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Elden Gelen Öğün Olmaz O da Vaktinde Bulunmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

İnsan geçimini sağlamak konusunda kendi emeğine güvenmelidir . Başkalarının yapacağı yardımlara bel bağlamak insanı zor durumlara sürekler . Sürekli birilerinin eline bakarsak ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanırız, başkaları yardım yapsa bile bu yardımlar en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlar da olmayabilir .

Başkalarına muhtaç olmamak ve kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek için çalışmalı ve üretmeliyiz. Her insanın mutlaka yapabileceği işler vardır . Öyle ev hanımları vardır ki başkalarına muhtaç olmamak, kimseye el açmamak için el işleri yapıp onları satarak ailesine katkıda bulunur . Ya da yaşını başını almış dedeler içinde bile başkalarına yük olmamak için simit satanlar, hayvancılık yapanlar ve daha birçok farklı işle uğraşanlar vardır . Birilerine muhtaç olmak kadar zor bir durum yoktur . Birilerine muhtaç olmak bir bebeğin annesine muhtaç olması gibi şefkat ve merhamet taşımaz her zaman . Bu durum çoğu zaman sırtımızda taşıdığımız ağır bir yük misali bizi ezer de ezer . Bu yüzden “azıcık aşım kaygısız başım” atasözünde de olduğu gibi kendi kazancımıza güvenmeliyiz .

Elbette toplumumuz yardımseverdir, muhtaçlara kol kanat gerer ama yapabileceğimiz işler varsa eğer başkalarından bir şeyler beklemek yerine kendimiz kazanmaya gayret etmeliyiz .


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme