Yaz Mevsimi İle İlgili Kompozisyon


Yaz Mevsimi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Yaz mevsimi denince denize gitmek, taze taze meyveleri dalından koparmak, bol bol  yürüyüş yapmak, dinlenmek, güneş vb . akla gelir. Yaz mevsimi insanı içine çeken, içimizi ısıtan bir  mevsimdir. Çünkü güneşin sıcaklığını  kemiklerimize kadar hissederiz ve güneşten bol bol D vitamini alırız.

Kış boyunca çalışan, yorulan insanlar yaz mevsiminde  dinlenir ve kışın yorgunluğu az da olsa atmış olur.  Yaz mevsimi  çok güzel bir aydır fakat sıcaklıkların da çok yükselmesi  kişiyi bazen  bunaltabilir. Bu durumda hemen denize girilir ya da evlerde klimalar sürekli çalışır.  Yaz mevsiminde akrabalar birbirine gider gelir, daha fazla piknik yapılır, daha fazla mangallar yapılır. Mangaldaki etlerin kokusu mis gibi havaya yayılır. Yapılan yemeklerden eşe dosta, komşuya ikram edilir. Yaz mevsimi aynı zamanda hasat mevsimidir. Çünkü kışa hazırlık olarak vişneler toplanır, kirazlar toplanır, erikler toplanır. Bunlardan reçeller yapılır, kompostolar yapılır. Kışa hazırlık olarak tarhanalar yapılır ve güneşte bekletilir.

Yani yaz mevsimi aynı zamanda tıpkı karınca gibi çalışma mevsimidir.  Yazın çalışan, emek den insan kışın aç kalmaz ve yazdan yaptığı yiyecekleri kışın güzel güzel tüketir ve hazır yiyecekler tüketmezler.

9 yorum:

Deneme