İyilik İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

İyilik İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

 

1. İyilik Eden İyilik Bulur:   İyilik eden insana da gün gelir başka biri yardım eder. Yani iyilik deden insan da iyilik bulur ve yaptığı iyiliğin karşılığını alır.

2. İyilik et kötülük bul: Yapılan iyiliğe kötülük edenler için söylenmiş bir atasözümüzdür. Kimi insanlar kendini bilmedikleri için hadsiz olurlar ve yapılan iyiliğe karşılık  kötülük ederler.

3. İyilik et denize at balık bilmezse Halik  (Yaratıcı) bilir: Kimi insanlar yapılan iyiliğin kıymetini bilmezler fakat Yüce Allah yapılan iyiliklerin hepsini bilir ve görür. Onun için  çok tasalanmamak gerekir . Ne de olsa Yüce Allah yapılan her iyiliğin karşılığını verecektir.

 

4. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır: Yapılan küçük bir iyilik bile üzerinden yıllar geçse de unutulmaz ve  hep  güzel hatırlanır. Onun için bize yapılan küçük bir iyiliği bile hiçbir zaman unutmamalıyız ve her zaman bize iyilik edenlere vefalı olmalıyız, hatır, kıymet bilmeliyiz.

 

5. İyiliğe  ‘’nereye gidiyorsun’’ demişler . ‘’kötülüğe’’ demiş.:  Yapılan iyiliklere çoğu kez kötülükle karşılık verilir. İnsanoğlu çiğ süt emdiği için  yapılan iyiliği unutur ve kendine yapılan iyiliğe iyilikle cevap veremez ne yazık ki.

6. İyilik et ele, varsın övünsün kele: İyilik ettiğin bir kimse bir zaman sonra yapılan iyiliği ve kendi kusurunu unutur.  Yani kendine yapılan iyiliği söylemez. Daha sonra kendini başkalarına kusursuz ve hatasız göstermeye başlar. Bunun için söylenmiş bir atasözüdür.

7. İyiliğe iyilik  her kişinin karı , kötülüğe iyilik er  kişinin karı: İyilik edildiği zaman iyilik bulunabilir fakat kötülük eden kişiye karşılık  iyilik etmek erdemli ve kendini bilen medeni insanlara özgü bir durumdur.

8. İyiliğe iyilik olsaydı , koca öküze bıçak  olmazdı ( bıçak dayamak):   Eski zamanlarda  öküzler tarlayı süren, tarladaki en zorlu işleri yapan bir hayvandı.  O kadar iş yapmasına rağmen en sonunda  yemeklere güzel ziyafet olurdu. İnsanoğlu için  de aynı şey geçerlidir. İyilik eden insanlara kötülük edilir ve o masum ve saf kimselerin  değeri bilinemez. Ne kadar iyi olursan ol yine de karşılığında yaptığının karşılığını göremezsen ve çeşitli nankörlüklerle, vefasızlıklarla karşı karşıya kalınır.

 

İyilik ile ilgili atasözleri ve anlamları

 

1 yorum:

Deneme