“Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça Daha Büyük İşler Yapmak İçin Kendinde Kuvvet Bulacaktır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

"Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça Daha Büyük İşler Yapmak İçin Kendinde Kuvvet Bulacaktır." Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ecdadı ile her zaman onur duymuş ve ecdadının çok asil olduğunu, çalışkan olduğunu, bağımsızlığına düşkün olduğunu her fırsatta söylemiştir. O milletinin  her daim arkasında olan büyük bir asker olmuştur. Bizim milletimiz, bizim atalarımız her zaman vatanı ve milleti için çalışmıştır.  Bağımsızlığımız ve vatan topraklarımız tehdit ve tehlike ile karşı karşıya kalındığı zaman canlarını seve seve feda eden bu kahraman milletin aziz şehitleri,  kıymetli evlatları vatan yolunda çarpışmaktan asla korkmamışlar ve başka devletlerin manda ve himayesi altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmişlerdir.


Bir Türk devleti yıkıldığı zaman hemen  yeni bir devlet kurabilme yeteneğine ve kapasitesine sahip olan teşkilatçı ecdadımız her zaman ilerlemeye ve çalışmaya devam etmiştir. Orduya, askere ve disipline her zaman önem vermiştir ecdadımız. İslamiyet Öncesi Türk Devletlerinden tutun da (Teoman, Mete Han vb) Osmanlı Devleti’nde Fatih Sultan Mehmet Han’ın başarıları, Kanuni Sultan Süleyman’ın başarıları ve daha niceleri…  Kurtuluş Savaşında Anadolu halkının bir yandan yoksullukla mücadele edip bir yandan da düşmanla mücadele edip vatan topraklarını düşmana vermemesi ve daha yazarak bitiremeyeceğimiz nice kahramanlıklar, nice destanlar….  Ve sonunda başarıya ulaşılması ve vatan topraklarının düşmana verilmeyişi….
 Mustafa Kemal Atatürk de  çocuklarımızın, gençlerimizin geçmişini, atalarını iyi tanıması gerektiğini söylemiştir. Geçmişini bilen, atalarını iyi bilen kimseler geleceğe daha emin adımlar ile ilerler. Geçmişinden haberi olmayan , atalarının büyük zaferlerini, başarılarını bilmeyen kimseler  ise yerinde saymaya devam eder.  Bize bu vatan topraklarını bırakan ecdadımızı iyi tanımalıyız ve bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalarda bulunmalıyız. Öğrendiğimiz bilgiler çevremizdekilere de anlatmalı ve çevremizdekilerin de atalarımız hakkında bilgi edinmesini sağlamalıyız.


Ecdadımız hakkında öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz her bilgi bizi daha da ileriye ve çalışmak istemeye yönlendirecektir.  Onlardan hoşgörüyü, vatan sevgisini, bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunu, yeri geldiğinde düşmanı bile affedebilmeyi öğrendiğimiz için atalarımıza çok şey borçluyuz. Çünkü onlar bize bu kadar güzel cennet bir vatanı hediye etti. Bizim de görevimiz bu vatanı sonsuza kadar korumak ve her alanda geliştirip dünyanın en gelişmiş ülkesi haline dönüştürebilmektir.

1 yorum:

Deneme