Çalışmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Çalışmanın Önemi  İle  İlgili  Kompozisyon Yazınız.


Dünyayı, dünyamızı sıkıcı olmaktan kurtaran, insanın yaşamak için sebebi olan, yeme içmenin bile onun sayesinde tadı olan, anlamı olan şeydir çalışmak.Çalışmak boş durmaktan bin kat daha faydalıdır. İnsan çalışınca yaşamanın anlamı olur. Çalışan kişi  zihnini,  ruhunu aktif tutan kişidir. Kendini geliştiren, öğrenmekten, merak etmekten vazgeçmeyen kimsedir.   Yüce Allah’ın bizi yaratma sebebi de bu değil midir aslında.


 Çalışmak, okumak, öğrenmek ve   bundan   asla vazgeçmemek. Çevremize de baktığımızda çalışan insanın mutlu ve huzurlu olduğunu görürüz. Çalışan insanın veren el olduğunu, maddi sıkıntılar yaşamadığını, hayata umutla sarıldığını, geleceğine güvenle baktığını görebiliriz.


Kimseye muhtaç olmamak için hem dünya için çalışmak, Yüce Allah’a şükretmek için ahiret için çalışmak… İbadetlerimizi yerine getirmek, yoksul olana yardım etmek, şefkatli ve merhametli olarak kazandıklarımızın bir bölümünü hayır işlerinde harcama da dünyanın en güzel çalışması ve en faydalı işidir. Çalışan insan güçlü olur, kendine güveni olur.


Çalışmayan ,  çalışmayı sevmeyen,  üşengeç insanlar ise başkalarına muhtaç kalır. Geriye dönüp pişmanlıklar yaşar ama zararın neresinden dönülürse dönülsün tekrardan çalışmaya başlamak yine büyük bir adımdır. Çalışmayan insanın işi gücü boş dedikodulardan ibarettir, ya da zaman öldürmek için bir yerlerde vakit geçirmektir. Kendisine faydası olmayanın kimseye faydası olmaz. Bunun için çok çalışmalı ve  kimseye  muhtaç  olmamak için elimizden gelen işleri yapmalıyız.

 

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme