İletişim İle İlgili Özlü Sözler

 İletişim İle İlgili Özlü Sözler


 Dünyada iletişim kurmak kadar, etkili iletişim yoluyla problemleri çözmek ve ikna kabiliyeti ile insanların gönlünde taht kurmak kadar zeki bir eylem yoktur. Çünkü o kadar güçlü bir unsurdur ki insan dili sayesinde iy işler de yapabilir, başına bin türlü belalar da açabilir. İşte burada ana nokta akıllıca davranmak ve dili etkili kullanmaktır.

* “ İletişimdeki en önemli unsur söylenmeyenleri duymaktır” . Peter Drucker


*İletişim güçtür, iletişimi etkili kullanabilenler, kendilerinin dünya deneyimlerini ve dünyanın onlar üzerindeki deneyimlerini değiştirebilirler. Anthony Robbins


* “Bir dostluğun devamı için az çok aynı çizgide fikir birliği olduğu sürece, ayrı kentlerde ya da ayrı ülkelerde yaşamanız, yıllarca birbirinizi görmemeniz dostluğu hiç zedelemez. Buluşur buluşmaz, iletişim yeniden kuruluverir dakikasında.”  Mina Urgan.

 

* “Baharın geldiğini bir tomurcuğu her gün gözleyerek bir gün patlayıp yeşilini güneşe ve bize gösterdiğini bilemeyeceğiz. Neden? Vaktimiz yok, tomurcuğa bakacak halimiz yok,  tomurcukla aramızda iletişim yok. Tomurcuk, rüzgar, ağaç, kuş, toprak, bulut, yağmur vesaire ile iletişimimiz kesilmiştir. Artık birbirimizin dilinden anlamıyoruz. Korkunç. Çiçek açmış bir şeftali dalına trene bakar gibi yaban yaban bakan bir çocuk insana dehşet veriyor.”  Mustafa Kutlu.


*Yalanla  iletişim kurmak ve yalanı yutturmak bir başarı değildir. Sadece yenilginin ertelenmesidir. Neale Donald Walsch.

* “İnsanın ruhunun sırlarını çözmeye çalışan psikoloji ilminin, en sevdiğim kavramı ”empatidir. İletişim hangi boyutta olursa olsun, empati ile yaklaştığımız zaman anlayışlı olmaya başlarsınız. Sait Çamlıca 

* “İletişimi etkin kullanabilenler, kendilerinin dünya deneyimleri ve dünyanın onlar üzerindeki deneyimlerini değiştirebilir.” George Shinn.


* “İletişim deniz gibidir. Kişilere göre farklı formüller uygulamak zorundasınız. Bir gün iki metrelik suya dalarsınız, bir gün on beş metreye dek tek nefesle inersiniz. “  Ahmet Şerif İzgören.


* “Çocuğunuza güvenin; onda sınırlar ve sorumluluk bilinci geliştirmenin tek yolu, ona güvenmekten geçer. Ona güvenin ve onunla sürekli iletişim içinde olun.”  Doğan Cüceloğlu.


* “Etkili iletişim iki yönlü bir süreçtir, bir verici ile bir alıcı arasındaki düşünce alışverişidir. Her bir tarafın bu sürece katılımı geçmiş deneyler, değerler, ihtiyaçlar ve duygulardan çıkan kişisel algılamalara dayanır.”  Bingaman.


* “Ürün ve hizmet kalitesinden bahsediyoruz, peki ya ilişkilerimizin kalitesinden, iletişim kalitesinden, birbirimize karşı verdiğimiz sözlerin kalitesinden ne haber. “  Max de Pree.


* “Sözcükler en zayıf iletişim aracıdır. Yanlış yorumlamaya, yanlış anlaşılmaya en açık olandır. Neden mi böyle?  Sözlerin doğasından. Sözler, yalnızca birtakım gürültülerdir; duyguların, düşüncelerin, deneyimlerin yerini alan gürültüler. Semboller, işaretler. Gerçekler değil. ”   Neale Donald Walsch.


* ”Gülümseme iki insan arasında kurulan hem ilkel hem de uygar bir iletişimdi onun için. Birbirine gülümseyen iki insan, saniyenin onda birinde dudaklardan gözlere sirayet eden mutluluk pırıltısıyla birbirlerine saygılarını, sevgilerini iletirler. Hiçbir sahteliği olmayan bu alışverişte mutluluk elle tutulabilen, gözle görülebilen bir şeye dönüşür.”  Kahraman Tazeoğlu.


* “İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar; birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır. “ Martin Luther King.
0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme