Hayatınıza Yön Veren Duygular İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.

Hayatınıza Yön Veren Duygular İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.


İnsan aklı ve duyguları olan bir varlıktır.  Birey yaşadığı olaylara tepki verirken  kimi zaman  aklı ile hareket eder.  Bazı durumlarda da duyguları ile hareket eder. Hayata yön veren duyguları belirleyen unsur ise hayatta yaşadığımız olaylar, problemler, mutluluklar, acılar , kayıplar, hayatımızı  önemli derecede  etkileyen olağanüstü durumlar ya da  bazen sıradan olaylardır.


  Mesela  çok mutlu olan birini ertesi gün karamsar, hayattan bıkmış, ümidini kaybetmiş olarak görürsün. Bu yaşanılan durumun nedeni ise o anda,  o günde yaşadığı ya da geçmişte yaşadığı herhangi bir olay ile ilgilidir. Ya da dün üzgün gördüğün birini bugün sevinçten havaya uçacakmış gibi görürsün.


Değerli gençler benim hayatıma yön veren duygular şunlardır:

Sevmek bana göre dünyanın en  iyi duygusudur. Sevmek mesela ; bir çiçeği koklamak ve ona ilgi ile ümit ile bakmak, sanki gelecek baharda daha iyi şeyler olacak dercesine , umutla, ısrarla, sabırla yaşanılan hayata tutunmak, o çiçekte umutlarının sönmediğini görebilmek ve azimle yola devam edileceğinin farkında olmak…  Ya da  yolda yaralanmış küçücük bir kedinin yarasını sarmak, onu alıp eve götürüp iyileşene kadar bakıp sonra doğal yaşamına döndürmek veya  elinde oynayacak bir tek topu dahi olmayan sevimli mi sevimli, masum bakışlı bir yavruyu mutlu etmek ona sarılmak, güven vermek ….

 

Yardımsever olmak, merhametli olmaktır benim hayatımda beni mutlu eden duygular.  Acımasız olmamak, güçlünün ve zalimin yanında değil mazlumun ve haklının yanında olmak, adaletli olmak, eşitliği de adil bir şekilde yapabilmek , hak edene hakkını vermek, insan haklarına önem vermek, kimsenin onurunu kırmamak, başkalarının yanında en yakının kusurunu ağzını şapırdata şapırdata söylememek , empati kurabilmek, gördüğün bir yanlışı kırmadan, yaralamadan düzeltmek ve en önemlisi incitmemek insanı, ya da doğada olan her türlü  canı olan varlığı…. Elbette insan değişken bir varlıktır. Yeri gelecek üzülecek, ağlayacak, kızacak, tartışacak hatta gergin ortamlar ortaya çıkacaktır. Önemli olan kötü anılar biriktirmemek, olanları affedip yeni bir sayfa açıp hayata tekrardan tutunmaktır.


Can dostlarım!


Sadakattir benim yaşamıma yön veren diğer bir önemli duygu. Sadakatli olabilmek; evine, ailene içine yaşadığın topluma. Verdiğin sözleri tutabilmek, emanete hıyanet etmemek, kaçılacak kişi değil sığınılacak liman olmak. Dertleri paylaşmak, mutlulukları paylaşmak, yaşanılan haksızlıklara, kırılan kalplere rağmen sizden af dilemeyi bekleyen kimseyi hiç yormadan, yıpratmadan affedebilmek, kızgınlığı, nefreti kalpte daim etmemek, kolaylaştırmak, zorlaştırmamak, yaşama dair ne varsa onu olduğu gibi kabul edebilmek ve çalışmaya, emek etmeye, alın teri dökmeye hiç bıkmadan, usanmadan devam etmektir bana yön veren duygular.


İşte kıymetli arkadaşlarım! Bunlar olduğu zaman hayat daha anlamlı oluyor ve beni yönlendiren  bu duyguları yaşamamda beni daha da güçlendiriyor, yaşanılan onca zorluğa rağmen dipçik gibi hayatta kalabilmeye çalışıyorum. Kaybetsem de yeniden başlıyorum, yeise kapılmıyorum, sadece tek bir duyguya kapılıp o duygunun esiri olmuyorum. Ufkumu genişletmek için okuyorum, okuyorum ve elbette çok okuyorum. Çünkü okumak, öğrenmek duygusu beni cezbediyor. Araştırmak, sorgulamak ve kültürlü olabilmek beni mutlu ediyor. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme