Atatürk’ün Özgürlük Ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir.” Sözünü Yorumlayınız.

 Atatürk’ün  Özgürlük  Ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir.”  Sözünü Yorumlayınız.

 

Vatan toprakları işgal edilmeye başlamış, düşman askerleri her yerden saldırmış, çoluk çocuk demeden, kadın erkek demeden vatan evlatlarını  şehit etmiş. Köyler yakılıp yıkılmış. Vatan toprakları için tehlike çanları çalarken , işte tam da böyle zorlu bir zamanda ortaya çıkmıştır Mustafa Kemal ve silah arkadaşları. Vatan evlatları, Mehmetçikler için de o zor koşullarda böyle bir liderin ortaya çıkması moral kaynağı olmuştur. Başka bir ülkenin egemenliği altında düşünün kendinizi. Düşünmesi bile ürkütücü ve korkunç öyle değil mi? 


 Kendi dilini konuşamıyorsun, kültürünü yaşayamıyorsun, dininin gerektirdiği ibadetleri yapamıyorsun? Bunların düşünülmesi bile insanın  vatanına olan  bağlılığını bir kat daha artıyor. Kendi ülkemde, kendi vatan topraklarımda özgürce, bağımsızca yaşamak kadar daha onurluca bir şey olamaz. Mustafa Kemal de bağımsızlık ve özgürlüğün kendisinin karakteri olduğunu söyleyerek şunu demek istemiştir: “ Beni ben yapan, beni değerli kılan şey özgür olmam ve başka bir ülkenin manda ve himayesi altında olmamamdır demek istemiştir.  Bağımsız olan, özgür olan ülkeler  daha çok kalkınır ve daha çok gelişir.


 Özgürlüğün olduğu yerde bilimsel gelişmeler de hız kazanır ve böylece o millet daha güçlü olur, daha uzun ömürlü olur. Başka ülkelerin egemenliği altında olanlar bilirler bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunu. Özgürce olamamak, okula bile giderken sanki arkanda bir düşman askeri varmış gibi hissetmek ve daha birçok şeye hasret kalmak. İşte bu kötü duyguların olmaması için vatan topraklarına sahip çıkmalıyız. Atalarımızın, Mehmetçiklerimizin bize emanet ettiği bu vatan topraklarının bir karış yerini bile düşmana vermemeliyiz.  Kimseye minnet eylemeden, özgürce, tıpkı hür bir kuş gibi yaşamalıyız, yaşamanın, bağımsızlığın tadını çıkarmalı ve kıymetini bilmeliyiz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme