“Kitaplar, Hiç Solmayacak Bitkilerdir.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Kitaplar, Hiç Solmayacak Bitkilerdir.” Sözü İle İlgili  Kompozisyon Yazınız.


Bitkiler; hem insanlar için, hem hayvanlar için hem de doğanın dengesi için çok faydalıdır. Doğanın güzel görünmesini sağlar, doğaya renk katar bitkiler. Faydalarını saymakla bitirmediğimiz çok sayıda bitki çeşitleri vardır ve bu bitkiler çok sayıda hastalığa da şifa olurlar aynı zamanda. Çiçek çeşitlerinden tut  da ot çeşitlerine kadar binlerce çeşit bitki vardır. Bunların içerisinde demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum vb . gibi sağlığımıza faydalı olan mineraller vardır. Bitkiler nasıl sağlığımıza iyi geliyorsa, bizi mutlu edip iyileştiriyorsa kitaplarda ruhumuza iyi gelir, ruhumuzu açar ve bizi  mutlu eder.

 

Kitaplarda insana renk katar, insanı aydınlatır ve onun karanlıktan kurtulmasını sağlar. Nasıl çok sayıda bitki varsa çok sayıda da kitap vardır dünyamızda.  Kitaplar da bitkiler gibi hiç solmayan değerlerdir. Kitapların içinde gizli bir hazine vardır. Bu hazineyi bulmak ve ortaya çıkarmak için de o kitapları iyi okumak, anlamak gerekir. Buradaki maksat gerçek hazine ya da para değildir. Buradaki amaç kitapta bize vermek istenen mesajları doğru anlamak, bilgi edinmek ve kendimizi geliştirerek hayata daha farklı açılardan bakabilmeyi başarmaktır. Kitapların dış kapağı da eskise de içerikleri eskimez.

 

 Çünkü kitaplarda anlatılan olaylar, kahramanlar her zaman canlı kalır. Mesela kitapların hiç solmayan bitkiler olduğunu şu şekilde anlayabiliriz. Yüz yıllar öncesinden yazılmış kitaplar vardır. Bu kitaplar şu anda bile üniversitelerde okutulmakta, okullarda çocuklara önerilmektedir. Yazarı ölmüş olsa bile kitaplar asla ölmez ve canlılığını her zaman korur. Onun için her zaman kitaplara ilgi duymalıyız. Kitaplar insanlığa kazandırılmış olan en değerli araçlardır.

 

Kitaplar sayesinde oradaki olayları yaşıyor gibi gözümüzde canlandırırız, gitmediğimiz, gezmediğimiz yerleri gezmiş gibi oluruz, öğrenmediğimiz çok sayıda yeni bilgi öğrenir ve kendimizi geliştiririz. Kitaplar sayesinde kelime hazinemiz gelişir, hafızamız gelişir, insanlar ile iletişim kurmada , konuşmada sorunlar yaşamayız ve daha çok sayıda faydalarını görürüz kitapların. İşte tüm bunlardan dolayı her gün yarım  saat yada bir saat de olsa kitap okumaya zaman ayırmalı, kendimiz farklı dünyaların yolculuğuna gitmekten mahrum bırakmamalıyız.

 

1 yorum:

Deneme