“Sürüden Ayrılanı Kurt Kapar.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Sürüden Ayrılanı Kurt Kapar.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

 Çobanın dağda gezdirdiği, otlattırdığı bir koyun sürüsü düşünelim. Bu koyun sürüsünü dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruyan o sürünün başındaki çoban ve  o sürünün köpekleridir. Çoban ve köpekler olmazsa o sürü telef olur ve kurtlara bir güzel yem olur. Bu atasözünde de anlatılmak istenen şudur: Yalnız başına hareket eden, toplumdan uzak kalıp dik başlı olan biri, acı bir olay yaşadığı zaman, kötü zamanları olduğu zaman o kişinin yanında kimse olmaz ve o kişiyi kimse korumaz.

 

 Çünkü öyle kimseler yalnız başına kalmayı sever ve bunun için de hiç çevre kazanamazlar. Başına gelen bir olay sonucunda da büyük yıkımlara uğrayabilirler. Çevre edinmediği için kendilerini de koruyamazlar. Dik başlı , kendi  başına hareket eden kimselerin kötü zamanlarını bekleyen düşmanları da böyle kimselere istediği kötülüğü yapmak için zaman kollar ve  zamanı gelince de amacına ulaşır.

 

 Oysa eşimiz, dostumuz, yakın çevremiz olduğu zaman bize kötülük etmeyi düşünen kimseler kötülük etmekten çekinir ve çevremizdeki insanlardan korkar. Böyle  zor durumlara düşmemek için  bazı konularda toplum ile uyum içinde olunmalı, toplum ile birlikte hareket edilmelidir. Kendi başımıza alacağımız kararlar vardır bir de bulunduğumuz topluluk ile alacağımız kararlar vardır.

 

İşte buradaki farka dikkat etmek gerekir ve tek başına, dediğim dedik, çaldığım düdük sözü ile hareket edilmemelidir. Bizim arkamızda duran, bize destek olan insanlarla olmalıyız ve kalabalık ve samimi insanlarla uyum içinde yaşamalıyız ve birimiz hepimiz için, hepimizi birimiz için diyerek birbirimize arka çıkmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme