“Nazik Olun, Çünkü Karşılaştığınız Herkes Farkında Olmadığınız Zorluklarla Boğuşuyor.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Nazik Olun, Çünkü Karşılaştığınız Herkes Farkında Olmadığınız Zorluklarla Boğuşuyor.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.Mutluluklar, acılar insan içindir. Hayatımızda iletişim kurduğumuz insanlar her zaman mutlu olmayabilir. Onların bazı zamanlar dertleri, acıları olabilir. Onları anlayıp dinlemeden , ön yargılı davranarak kalplerini kırmamalıyız. Söz ve davranışlarımızda dikkatli olmalı, kaba davranışlardan uzak durulmalıdır. Sizin yaşamınızda belki çok büyük sorunlar olmayabilir, onun için herkesin de sizin gibi mutlu ve neşeli görünmesini bekleyebilirsiniz. Karşınızdaki kişi ya da kişiler sizin moral durumunuza göre hareket etmek zorunda değildir. Çünkü o kişilerin nasıl bir zorluk içinde boğuştuğunu bilemeyebilirsiniz. Belki en yakınınız bile kendi derdini size demiyor olabilir. Onun için her zaman nezaketli olunmaya çalışılmalıdır, empati kurma becerisini de kazanmak gerekir. Mesela komşunuzun yüzü bazı günler gülmeyebilir. Bu durumda ona karşı tavır almanız hiç de doğru olmaz. Belki kadının kocası ile problemleri vardır, belki çocukları hastadır ve ilaç parası alacak parası kalmamıştır, ya da eşi işten çıkartılmış ve evine ekmek getiremeyecek durumda olmuştur. 

Ondan dolayı üzgündür ve karşıdaki kimselere de gülmek zorunda değildir. İnsanlar nelerle boğuşuyor bir bilseniz. Ne acılar, çileler çeken kimseler var. En yakın akrabalarımız bile bazen bizlere sıkıntılarını demiyor olabilir. Onun için zor durumda olan tanıdığımız kişilerin de dertlerini dinlemeli, onları anlamalı ve onlardan zorla mutluluk beklememeliyiz. Bakarsın zaman geçer, zorlukları biter . İşte o zaman da o insanlar daha mutlu olabilir ve siz de mutlu olursanız ve nezakatli olursanız iletişiminiz her zaman devam eder.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme