“İyi Olduğunuz İçin Herkesin Size Adil Davranmasını Beklemek, Vejetaryan Olduğunuz İçin Boğanın Saldırmayacağını Düşünmeye Benzer.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 İyi Olduğunuz İçin Herkesin Size Adil Davranmasını Beklemek, Vejetaryen Olduğunuz İçin Boğanın Saldırmayacağını Düşünmeye Benzer.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İyi olmak, insanlar arası iletişimde güzel davranışlarda bulunmak , insan olana, insanca yaşamayı sevene yakışan bir davranıştır. İyiliği birileri bize  iyi desinler diye yapmak,  sürekli kabul edilme, takdir edilme davranışlarının bize sergilenmesini beklemek, herkesin bize adil davranmasını beklemek  gibi düşüncelere sahip olduğumuz zaman yanılabiliriz. İyi  olduğumuz için herkesin bize iyi davranacağını düşünmek son derece yersiz bir düşüncedir. Bu tıpkı vejetaryen olduğumuz için boğanın bize saldırmayacağını düşünmemize benzer. Oysa biz iyi olduğumuz halde, kimseye bir kötülüğümüz olmadığımız halde, kötü insanlar, kıskanç insanlar var olmaya devam edeceklerdir.  Kötüler kötülüklerinin yapmaya devam ederken, boğa da boğalığını yapmaya devam edecektir. Bunun için iyiliği kendimiz için yapmalıyız. Kimseden karşılık görmek için değil, kimsenin bize adil davranmasını beklemek için değil , iyilik doğru bir şey olduğu için, bize yakıştığı için ve bizi biz yaptığı için iyi olmalıyız ve hayatımız boyunca da iyi olarak kalmaya devam etmeliyiz. Böyle yaptığımız zaman hem hayal kırıklığına uğramamış oluruz hem de beklenti içine girmeden iyiliği yapmaya devam ederiz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme