Üretim İle İlgili Özlü Sözler

 Üretim İle İlgili Özlü Sözler


Türkiye Cumhuriyetinin fertleri olarak, ülkemizi her alanda geliştirmeye ve kalkındırmaya muhtacız. Bunun için de yapacağımız il şey yerli üretime destek olmaktır. Kendi ürünümüzü kendimiz ürettiğimiz zaman, kendi teknolojik aletlerimizi kendimiz yaptığımız zaman ülkemizin parasının değeri de düşmez ve paramız bizim elimizde kalır. Bunun için üretim yapmalıyız. Üretimin olması için de eğitim ve öğretime önem vermeli  her bir vatandaşımız bilinçli olmalıdır.Üretim ile ilgili özlü sözler şunlardır:


* "Burada bir çiftlik kuracağım. Bu çiftlikte hayvanlar yetiştireceğim. Bir küçük ormanın kenarında tarım endüstrimize ait bacalar tütecek." Mustafa Kemal Atatürk


* “Toprağı işleyen ekmeği dişler.” (Atasözü)


* “İnsan eke dursun, zamanla ürün alır.”  (Goethe)


* “Üretmeyen, tüketilmeye mahkûmdur.” (Dinç Tayanç)


* “Tarlada izi olmayanın harmanda sözü (yüzü) olmaz." (Atasözü)


* ” Üretici bir faaliyette olmayanlar, sadece fesat üretirler.” (Lord Braugham)


"Milli ekonominin temeli tarımdır. "


*  "Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız."


* “Kim akıllı üretir ise onun yanında olun. Kim akılsız tüketir ise ondan uzak durun.  (Sakıp Sabancı)


* “Fırsatını bulduğum her an mutlaka bir şeyler üretirim, bir şeyler üretmek yaşadığımı hissettiriyor." (Hale Kayalar)


* “Üretim; insanların gerçek gereksinmelerine göre değil, sermaye yatırımlarının kar etmesi ilkesine göre yönlendirilir." (Erich Fromm)


* “Zengin ülkelerde üretim maliyetleri düştüğünden, denetim altına alınmış tüketim için üretilen insana yatırım yapılmaktadır. “ (Ivan Illich)0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme