G Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 G Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları


 Gafile kelam, nafile kelam:   Dikkatsiz kimseleri uyarmak boşunadır.  İşte bunun içinde işlerimizi dikkatsiz kimselere yaptırmamalıyız.

 

Gök ağlamayınca yer gülmez:   Yağmur yağmadığı zaman toprak da verimli olmaz. Toprak bir zaman kurak bir çorağa dönüşür. Bir şeyin gerçekleşmesi için gereken koşullar sağlanmazsa o iş de sonuç vermez.

 

Garip itin kuyruğu bacağı arasında gerek:  Sahipsiz köpek korka, ürkek olur. Burada verilmek istenen ana mesaj da; kimsesizlere arka çıkılması gerektiğidir. Kimsesiz kişilerin yanında olarak  onlara yaşama sevinci ve mücadele ruhu kazandırmaya çalışmalıyız.

 
Gem almayan atın ölümü yakındır:   Gem taktırmayıp, huysuzlanan atın ölümü de yavaş yavaş gelir. Gem almayan at yaşlı ve  işe yaramayacağı için ölümü de yakın olur.  Huysuz ve geçim edemeyen insanlar, üretime de katkı sağlamadığı zaman , bir işte fayda sağlamadığı zaman kendisine de zarar vermiş olur.

 

Gönül karımaz: İnsan fiziksel olarak yaşlanabilir ama gönül yaşlanmaz ve istekler de bitmez. Gönül kocamaz , gönül karımaz. Her yaşta sevmesini bilmeliyiz ve  mutluluklarımızı paylaşmasını bilmeliyiz.

 

Görenedir görene köre ne denir, köre ne? Bir şeyi  gördüğü halde görmezlikten gelen  ve sorumluluğunu yerine getirmeyen  kişiye hoşgörülü davranılmamalıdır. Gördüğümüz  şeyler ilgilenmeli, sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.

 

Göğe direk, denize kapak olmaz:  Gök  direk dikilemeyecek kadar yüksektir. Deniz de  kapak yapılamayacak kadar geniş ve büyüktür. Burada anlatılmak istenen ise gücümüzün yetmediği şeylerle ya da olması imkansız olan şeylerle boş yere uğraşıp zamanımızı heba etmemek gerektiğidir.

 

Gezen ayağa taş değer:   Çok gezen ve bu gezdiği yerlerde başıboş olan, bir amacı olmayan kimseler her türlü tehlike ile karşılaşabilir.  Zaman kısıtlıdır. Bunun için de zamanımızı boş ve gereksiz şeylerle geçirmemeliyiz. Yani aylak aylak vaktimizi boş yere geçirmemeliyiz. İşte bunu yaptığımız zaman başımızı belaya da sokmamış oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme