H Harfi İle Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 H Harfi İle Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve AnlamlarıHarman sonu dervişlerindir:  Derviş olan kimseler sabırlı olan kimselerdir. Sabırlı oldukları için böyle kimseler  her işin sonunda kazançlı çıkarlar. Sabırlı ve kararlı olmasını bilmeliyiz. İşte bunu yaptığımız zaman güzel sonuçlar alırız.

 
Hacı,  hacı olmaz  gitmekle Mekke’ye ;  dede,  dede olmaz gitmekle tekkeye:  Mekke’ye tekkeye iş olsun diye gidenlere dede ya da Hacı denilemez.  Gösteriş olsun diye, iş olsun diye yapılan şeyler insana bir vasıf  kazandırmaz.

 

Hak denince akan sular durulur:  Adil bir davranış karşısında kimsenin söyleyecek sözü olmaz. İşte böyle olması için de her zaman adil olmalıyız, adaletten ve doğruluktan yana olmalıyız.

 

Her şey incelikten, insan kalınlıktan kırılır:  İnce olan nesneler çabuk kırılır. İnsanlar ise kaba davranan kimselerin davranışından hoşnut olmaz ve böyle kaba kimselere kırılır.  Kaba olmamalı, karşımızdaki kişilerin kalbini kırmamalıyız.

 

Her atılan taşın arkasından bakmazlar:   Taş kimi zaman hedefe atılmak için vardır, kimi zaman da göz korkutmak için vardır.  Burada verilmek istenen mesaj ise şudur:  Yaptığımız eylemlerin sonucunu  almadan o işin peşini bırakmamalıyız.

 

Her ziyân  bir öğüttür:  Yapılan yanlışlar, görülen zararlardan ders çıkarmalıdır insanoğlu.  Deneyimlerimizden ders çıkarmasını bilmeliyiz.

 

Hile ile iş gören mihnet ile can verir:   Başkalarını dolandıran, başkalarına yanlış kimseler yatağında ölmezler. Yaptıkların karşılıklarını elbette  günü gelince görürler.  Hileci ve kötü bir kişi olmamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme