23Nisan İle İlgili Hikâye Yazınız. Yazdığınız Hikâyeyi Sınıfta Okuyunuz.

 23Nisan İle İlgili Hikâye Yazınız. Yazdığınız Hikâyeyi Sınıfta Okuyunuz.

 


Uyanır uyanmaz yine her zamanki gibi okula gittim. Ödevlerimi gece geç saatlere kadar bitiremediğim için uykumu iyi alamamıştım. Bir haftadır hasta olduğum için derslerden geri kalmıştım. Ondan dolayı da öğretmenimizin sınıfta anlattığı konuları defterime yazmak için arkadaşım Elif’ten defterini almıştım. Bunun için de bu aralar biraz geç yattım ama neyse ki eksik konum kalmadı. Okula vardığımda öğretmenimiz bana geçmiş olsun dedikten sonra  dersini anlatmaya başladı.  Dersimizi Sosyal Bilgilerdi. Konumuz ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihiydi.

 Büyük komutan Gazi Mustafa Kemal bu günü aynı zamanda biz çocuklara armağan etmiş ve onun için de bu gün hem egemenliğimizin kutlandığı gün hem de biz çocukların bayramı olarak ilan edilmişti. Öğretmenimiz dersi anlatmaya devam ediyordu. İki gün  sonra bayramınız yaklaşıyor çocuklar hazırlıklar tamam gibi dedi. Ben ise hasta olduğum için çok iyi hazırlanamamıştım ama koca iki günde de her şey yapılabilirdi. Önce 23 Nisan ile ilgili öğretmenimin verdiği şiiri ezberlemeye başladım. Daha sonra bu günümüzde yapacağımız gösteriye de iki gün boyunca sıkı sıkı çalıştım ve en sonunda ben de diğer arkadaşlarım gibi bayramımızı kutlamaya hazır hale gelmiştim.  Akşam erkenden yattım ve sabah uyandığımda güneş ışıkları odamı doldurmuştu.


Her 23 Nisan da yağmur yağar ve törenler  iptal edilirdi ama bu kez yağmurlu bir hava değil güneşli bir hava vardı şansımıza. Çok mutlu olmuştum. Hemen kahvaltımı yapıp annemle birlikte okulumuza  vardık. Tören alanına doğru gittim ve sıramda yerimi aldım. Bugün çok özel ve anlamlı bir gündü benim için. Bugün Ankara’nın havası bile bize armağandı. Ankara’da doğup büyümek ve burada geçmişimize ait izler bulmak beni çok mutlu ediyordu. 


Okulumuza farklı ülkeden de çocuklar gelmiş  ve kendi dillerinde bizim ana dilimizde şiirler söylemiş ve şarkılar okumuş ve kendi ülkelerinin yöresel oyunlarını izlemişlerdi. Biz de sınıfta gösterilerimizi yapmış ve şiirlerimizi okumuştuk. Tören bittikten sonra öğretmenimiz bizi  Ankara Kalesinde yer alan Erimtan Müzesine götürdü. Bu müzede eğlenceli, sanatla dolu, hoşça vakit geçirdik. Bu gezimizden sonra bize özel konser veren yerlere gittik ve o gün çok yorucu ve aynı zamanda çok anlamlı bir gün olmuştu bizim için.  Ayrıca Anıtkabir'i de ziyaret etmiştik ve çok duygulanmıştık. Mustafa Kemal iyi ki bize böyle güzel bir bayram hediye etmiş ve bizi çok sevmişti.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme