23 Nisan Bayramını Sizlere Hediye Ettiği İçin Atatürk’e 23 Nisan Konulu Bir Mektup Yazınız.

 23 Nisan Bayramını  Sizlere Hediye Ettiği İçin Atatürk’e 23 Nisan Konulu Bir Mektup Yazınız.

 


 23Nisan  1920 tarihi  Ulusal Egemenlik günü olarak kabul edilmişti Büyük Millet Meclisimiz açıldığında. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması demek milletin egemenliği demekti aynı zamanda. Çocukları yani bizleri çok seven, vatanına  her konuda önder olan, hem komutan, hem öğretmen, hem ilim insanı olan büyük şahsiyet  Gazi Mustafa Kemal Paşam! Bize hediye ettiğin bu anlamlı günde biz çocuklar çok güzel zaman geçiriyoruz her yıl.  Sen ülkesinin çocuklarına değer veren, bir ülkenin geleceğini eline alan çocuklardır deyip bizi düşünen ve bizi çok seven komutan. Seni çok seviyorum. İyi ki bizim milletimizin lideri oldun ve yaptığın yeniliklerle ülkemize cumhuriyeti getirdin, demokrasiyi getirdin, insan haklarının , adaletin önemli olduğunu vurguladın her zaman.

 

Milletin egemenliği demek milletin iradesi demekti. Bu iradeyi güçlü kılmak için önce çocuklara çok değer vermek gerekirdi ve sen ileri görüşlü biri olduğun için bize 23 Nisanı bayram olarak hediye etmişsin. Öğretmenlerim, ailem ve arkadaşlarım sana minnet borçluyuz. Bugün bu özgür Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bayramımızı coşkulu ve özgür bir şekilde kutlayabiliyorsak bunu Mehmetçiklerimize, sana ve senin kıymetli silah arkadaşlarına borçluyuz.


Sevgili Paşam

Dünyanın çok sayıda ülkesinden her yıl bizim ülkemize gelen  yabancı çocuklar da var. Onlar bize çok şanlı olduğumuzu söylüyorlar. Çünkü onların senin gibi ileri görüşlü, bir lideri olmamış ve oradaki çocuklara bayram hediye edilmemiş . Onun için bizim bayramımızı onlar da kutluyor ve onlar da burada çok eğleniyor. Sen sadece bizim gönlümüzde değil dünya çocuklarının da gönlünde taht kurmuşsun. Her çocuk seni sevgi, saygı ve minnetle anıyor. Seni çok seviyorum güzel insan. Her yıl senin sayende çok güzel geçiyor.


 Sınıflarımızı Türk bayrakları ile, balonlarla ve senin fotoğraflarınla doluyor. Yüreğimiz vatan ve millet için, senin sevgin için atıyor ve atmaya da devam edecek.  Mektubuma burada son veriyorum ve seni asla unutmayacağıma söz veriyorum koca  yürekli adam. Sarı saçların ve mavi gözlerin bana hep  bilimin aydınlığını hatırlatacak ve ben de büyüyünce çocuklar için çok güzel şeyler yapacağım. Yattığın yer nurla dolsun, uyuduğun yer cennet bahçesinden bir yer olsun.

 

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme