Hayalimdeki Ülke Konulu Kompozisyon Yazınız.

 Hayalimdeki Ülke Konulu Kompozisyon Yazınız.

 


Yaşadığım ülke olan güzel vatanım Türkiye’yi çok seviyorum. Bu topraklarda doğup büyüdüğüm için, bu toprakların havasını aldığım, suyunu içtiğim için memleketimin kıymetini çok iyi bilirim. Hiç kimse memleketinden ayrı bir yere gitmek istemez. Her ne kadar ülkemi çok sevsem de ülkemde olmasını istediğim, hayalini kurduğum şeyler de vardır. Mesela insanlarının  ağaçların dallarını kırmadığı,  karıncaları ezmediği, yerlere çöplerin atılmadığı bir ülkede yaşamak isterdim. İnsan haklarının hiçbir zaman görmezden gelinmediği, adaletin herkese uygulandığı, herkesin eşit olduğu bir ülkede yaşamak isterdim.


Kadınlara ve çocuklara değer verilen , çocuk  yetiştirirken anne ve babaların ruh sağlığının  yerinde olduğu, eşlerin birbirine karşı sevgi ve saygı dolu  olduğu bir ülkede yaşamaktır benim umdum. Havanın, suyun ve toprağın kimyasal atıklarla, çöplerimizle kirletilmediği bir ülkede yaşamak beni çok daha mutlu eder ve ben daha huzurlu olurdum. Kadınlara ve çocuklara şiddetin olmadığı , doğanın korunduğu, bağların, bahçelerin harap edilmediği bir ülkede yaşamak isterdim. Daha çok bina dikilmesi yerine daha çok ağaçların ve yeşil alanların olduğu, denizlerin tertemiz olduğu, göllerin kirletilmediği, ağaçların kesilmediği ve hayvan soylarının yok edilmediği bir ülkede yaşamak beni mutlu ederdi.


Ülkeler arası savaşların yaşanmadığı, sevginin, barışın ve kardeşliğin daim olduğu, dayanışmanın var olduğu, insanların birbirine karşı daha hoşgörülü olduğu bir ülkede yaşamak herkesi mutlu ederdi. İnsanların tasarruflu olduğu, bir tek damla suyu bile boşa israf etmediği, bize çeşitli armağanlar sunan doğanın kıymetinin bilindiği, doğa ile iç içe bir ülkede olmak isterdim. Özgürlüğüme saldırının olmadığı, fikrini söylediği için hapse atılmadığı insanların olduğu, insanların kinden değil sevgiden beslendiği bir ülkedir hayalim. İnsanın insana insan olduğu için değer gördüğü, çıkarların ön planda olmadığı esas olan insanca yaşamanın, insanın biricik olduğu- bilincinde olan kişilerin yaşadığı bir ülkede yaşamak isterdim. Kuş seslerinin çoğaldığı, koyunların, kuzuların, ineklerin doğal hayatla iç içe olduğu, hayvana şiddetin ve istismarın olmadığı bir ülkedir benim umudum.


Kız çocuklarını hor görmeyen, erkek çocuklarını kötü yetiştirmeyen, kadın ve erkek eşitliğinin olduğu, bilinçli insanların yaşadığı yerdir benim hayalimdeki ülkem. Hata yapıldığı zaman özür dilemenin erdemlilik olduğunu bilen ve bunun için de üzüntü duyan ve pişman olan insanların olduğu yerdir benim dünyam. İnsanların kendi benliğini, kendi kültürünü koruduğu ve kendisini sevdiği bir ülkede yaşamak bence çok harika olurdu. Bilime, eğitim ve öğretime önem veren, kültürlü insanların olduğu için, sıcacık gülüşlerini, samimi bakışların olduğu, dostça, insanca bir ülkede yaşamaktır benim hayalim.

1 yorum:

Deneme