“Sağlık, Varlıktan Yeğdir.” Atasözünü Kısaca Açıklayınız.

 “Sağlık, Varlıktan Yeğdir.” Atasözünü Kısaca Açıklayınız.

 

Hasta olduğunuzdaki halini düşünsenize . Ne kadar yorgun, bitkin ve halsiz olur insan öyle değil mi? Önünüze en güzel yemekler, çeşitli meyveler, en sevdiğiniz kuru yemişler gelse bile onların hiç birinin tadına bile bakmazsınız. Çünkü canınız yemek istemez. Hastalık sizdeki tüm yaşama zevkini ve yeme istediğini kısa süreliğine azaltmıştır. Sağlık yerinde olmadığı zaman insanın  ne eğlenesi gelir, ne de konuşası. Sağlık yerinde olmadığı zaman hayatın tadı çıkmaz.

“Sağlık varlıktan yeğdir.” Atasözü ile de açıklanmak istenen sağlığın dünyadaki her şeyden daha değerli olduğunu , sağlık olmadığı zaman ise hiçbir şeyin kıymetli olmadığı anlatılmak istenmiştir. Altın saraylarda otur, altın kaplamalı taslardan su iç, çok sayıda hizmetçin olsun, her istediğine sahip ol ama sağlık yoksa bunların hiçbir manası da yoktur. Önce sağlıktır işin başı. İnsan sağlıklı olduğu zaman isterse bir göz odada otursun, yiyecek yemeğini ve içecek suyunu bulsun gerisi önemli değildir.  Sağlıklı olduktan sonra insan para da kazanır, mal mülk de edinebilir, bunlardan geri yoksun da kalabilir ama sağlık ve çalışma gücü elde olduktan sonra kaybedilen şeyler bile geri kazanılabilir.

 


Onun için sağlıktır işin en önemli yanı.  Sağlığın önemi ile   Kanuni Sultan Süleyman’ın  şu sözü  sağlığın varlıktan daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme