Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Oruç Tutmanın Faziletleri İle İlgili Özlü Sözleri

 Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Oruç Tutmanın Faziletleri İle İlgili Özlü Sözleri

 

Alemlere rahmet olarak gönderilmiş olan ve hayatı boyunca Müslümanlığı yaymak için çalışmış olan, güvenilir insan, doğru ve dürüst insan sevgili Peygamber Efendimizin  her sözde  insanlığa bir mesajı vardır. Alın terini, helal lokmayı, doğru ve güvenilir olmamızı isteyen efendimiz oruç tutmanın da insan sağlığına, insan ruhuna çok iyi geldiğini söylemiştir.

 

 Efendimizin oruç tutmak ile ilgili sözleri şunlardır:

“Oruç tutunuz ki,  sıhhat bulasınız!”

"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

““Oruç, oruçluya yakışmayan şeylerle zedelenmedikçe (tutan için) bir kalkandır.” 

“"Cennet’te reyyân denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. Oruçlular nerede? diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse girmez.”

 

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum desin”

 “"Sizden biriniz unutarak bir şey yer veya içerse, orucunu tamamlasın. Çünkü onu Allah yedirmiş ve içirmiştir." 

“Ramazan hilâlini görünce oruç tutunuz. Şevval hilâlini görünce de oruca son veriniz. Ramazan’ın başlangıcı bulutlu bir güne rastlarsa, Şâban’ı otuza tamamlayınız."

“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.” 

 “Mü’min öldüğü zaman, namazı baş ucunda, zekâtı sağında, orucu solunda bulur.” 

“"Allah rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle Cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar." 

“İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.”

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme