Nezaket İster İskarpin Giysin İster Çarık Bastığı Yeri Çamurlamaz.” Sözü İle İlgili Kompozisyon

Nezaket İster İskarpin Giysin İster Çarık Bastığı Yeri Çamurlamaz.” (Cenap Şehabeddin) Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsanlar  akıllı bir  varlıktır. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilirler ama gel gör ki bazen bilerek, karşıdaki kişilerin duygularını görmezden gelerek o kimselere kaba davranabilir ve o kimselerin kalplerini kırabilir bazı  kimseler. Oysa insanlık dili nezaketli olmak şeklinde olsaydı şu anda hiç kimsenin kalbi kırık olmaz, insanlar birbirine karşı daha hoşgörülü ve anlayışlı şekilde, mutlu bir halde yaşamaya devam ederlerdi.

 

Nezaketin olduğu yerde insan vardır, insanca davranışlar içinde olan kimse vardır.” Nezaket ister iskarpin giysin ister çarık bastığı yeri çamurlamaz .”der Cenap Şehabettin. Burada anlatılmak istenen şudur: Eğer bir insan nazik biri değilse o kimsenin ne kadar güzel giyindiği, nasıl  güzel göründüğü hiç önemli değildir. O insan ister en güzel ayakkabıları giysin, en  güzel kıyafetleri giysin , en güzel evlerde otursun, en iyi arabalarda gezsin insan olmadığı sürece bunların hiçbir anlamı olmaz. Ama öyle insanlar da vardır ki üzerinde giyecek bir kıyafeti bile yoktur, giydiği ayakkabı yırtıktır, oturduğu ev yıkık döküktür ama o insanın yüreğine bir baktığımızda yürek altın gibidir, elmas gibi parlaktır ve işte orada aydınlığı, insanlığı ve insanı en yakından görebiliriz. İnsanın nasıl göründüğü hiç önemli değildir önemli olan insanın nazik olmasıdır, toplum içindeki kişilerle konuşurken kendini bilen, haddini bilen, kalp kırmayan kimse olması önemlidir.

 

Nazik insanlar girdiği ortamda çabuk sevilen ve değeri bilinen insanlardır. Böyle kimseler girdiği yeri çamurlamaz aksine oraya güzellikler saçar ve o kimselerin olduğu yerde mutluluk ve güven duygusu olur.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme