Dünya Etik Haftası İle İlgili Kompozisyon Örneği

 Dünya  Etik Haftası   İle İlgili Kompozisyon Örneği 

Etik kavramı bizim kültürümüzde ahlak olarak geçmektedir. Dünya Etik Günü  25 Mayıs tarihinde kutlanmaya başlanır. Etik kavramının anlamı şudur: Kelime anlamıyla 'etik' Yunanca ethos yani "töre" sözcüğünden türemiştir, özgün Yunanca kullanımı 'Etika'dır,  Etiğin bir başka anlamı ise meslek ahlakı olarak geçer.


 Her ne kadar her toplumun kendine özgü farklı ahlak kuralları olsa da bazı ortak kurallar ve değerler vardır. Örneğin; Hırsızlık yapmak, işe hile karıştırmak, mesleğini kötüye kullanmak, fikir hırsızlığı, hak edene hak ettiğini vermemek,  insan haklarını ihlal etmek,  yalan söylemek  toplumların kabul etmediği temel ahlaki kurallardır. Bu ahlaki kurallara uyulduğu zaman toplumda da karmaşa çıkmaz, dünyada da karmaşa çıkmaz ve insanlar etik davranışlarda bulunarak yaşamaya devam ederler.

 İçinde yaşadığımız toplumun kendine göre ahlak kuralları vardır. Bu ahlak kurallarına uyulmadığı zaman çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu ahlak kuralları toplumun temel yapısını oluşturduğu için, toplumun beliğini koruduğu için  o kurallara uymak gerekir. 

Bir de insanın kendi içinde ahlakı olmalıdır. İllaki toplumun kuralları diye bu kurallara uymak doğru olmaz. Kişi özünde güzel ahlaklı olmalı, mesleki ahlaki olmalı, yalan söylememeli, dürüst olmalı ve insanların güvenini boşa çıkarmamalıdır. Etik kavramını içselleştirdiğimiz ve bu hayatımızda uygulamaya koyduğumuz zaman gerçek anlamda ahlaklı ve iyi birer bireyler olmuş oluruz. Yeter ki bu bilinç düzeyinde olalım ve etik değerleri  yaşatmaya ve yaşamaya devam edelim.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme