Teknolojinin Gelişmesinin Aile İçi İletişime Olumsuz Etkisini Anlatan Bir Yazı Yazınız.

 Teknolojinin Gelişmesinin Aile İçi İletişime Olumsuz Etkisini Anlatan Bir Yazı Yazınız.

 

Teknoloji yıllar içerisinde gelişmiş ve gelişmeye de devam etmektedir. Teknolojinin gelişmesinin her ne kadar olumlu yanları olsa da aile içi iletişim de olumsuz yanları da olmuştur. Amacına uygun kullanıldığı zaman, eğitici  videolar izlendiği zaman,  değerlerimiz , benliğimiz  kaybedilmediği zaman teknoloji iyi bir şeydir ama ne yazık ki teknolojiyi çoğumuz boş zaman geçirme aracı olarak görüyoruz, eğlence amaçlı kullanıyoruz. Teknolojinin hayatımıza bu kadar hızla girmesinden dolayı çocuklar ve anne ve babalar arasında iletişim sağlıklı kurulmamaya başlanmıştır. Şimdi en küçüğünden tutun da en büyüğüne kadar herkesin elinde bir cep telefonu, tablet  var.


 Çocuklar cep telefonundaki oyunları indirmekten, o oyunlarla vakit öldürdüklerinden dolayı derslerine daha az çalışmaya başlamıştır ve dışarı bile çıkmamaya başlamışlardır. Teknolojinin  faydasız bir şekilde kullanılması çocukların asosyal olmasına neden olmuş ve çocuklar anne ve babası ile bile konuşamaz, iletişim kuramaz hale gelmişlerdir. Eskiden aile içi sohbetler kurulurdu, kitap okuma saatleri yapılırdı ve güzel anılardan bahsedilir ve birlikte sosyal bir ortam sağlanırdı. Herkes bildiği bir kitaptan aklında kalanları anlatır, güzel ve neşeli zamanlar geçirilirdi. Şimdi ise durum tam tersi oldu. Anne ve balar sosyal medyayı gereksiz kullanmaya başladı. İnstagram, facebook gibi sosyal medyanın gereğinden fazla kullanılması  aile bireylerinin çocukları ile ilgilenmemesine neden oldu ve bu ve bunun gibi nice sorunlar ortaya çıktı. Çocuklar telefon bağımlısı oldu, anne ve babalar sosyal medyası bağımlısı oldu ve gerekli, gereksiz her şey sanal ortamda yaşanmaya başladı. Bu da haliyle aile denen o kutsal kurumun yavaş yavaş bozulmasına neden oldu.


 Teknoloji bu şekilde kullanılmaya devam ederse aile içi iletişim daha da kötü bir hale gelecek ve herkes gergin, asosyal bir kimseye dönüşecektir. Aile denen kurumun bozulmaması için temeller sağlam  atılmalıdır. Anne ve babalar bilinçli  insanlar olmalı, çocukları ile ilgilenmeli ve onların ellerine teknoloji bir cihaz verip onları kendi hallerine bırakmamalıdır. Yoksa durum daha vahim bir hale gelecek o zaman da pişman olunsa bile iş işte geçmiş olacaktır. Elbette teknoloji ye karşı değilim  her şeyde ölçü olduğu gibi teknoloji kullanımında da ölçülü olmalıyız ve  vaktimizi ailemiz ile iletişim kurarak, göz göze gelerek, güzel anılar biriktirerek geçirmeliyiz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme