“Adalet İle Zulüm Bir Yerde Barınmaz.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Adalet İle Zulüm Bir Yerde Barınmaz.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Adalet ile yönetilen toplumlarda kaos  olmaz. Böyle toplumlarda insan hakları,  ve eşitlik vardır. Adaletin olduğu yerde insana değer vardır. İnsan en değerli varlıktır ve onun hakları da yenilemez. Kimse kimseye zulmedemez. Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz atasözü ile anlatılmak istenen ise şudur: Hak, hukuk ve doğruluğun bulunduğu yerde zulüm de olmaz, zalimlik de olmaz. Adaletin olmadığı yerde insanlık yoktur, insana değer verilmez.


Çıkarlar ön planda olur, zalim mazluma zulmeder, insanlar haklarını aramak istedikleri zaman onlara her türlü zorbalık ve şiddet gösterilir.  Onun için toplumları yöneten kişilerin adaletli kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Çocuklarımızı henüz küçük yaşlardayken en iyi şekilde eğitmeliyiz. Onlara hakkını aramalarını, haksızlığa karşı tepki göstermelerini öğretmeliyiz. Başkalarının hakkını gasp etmemeyi, zalim olmamayı, merhametli ve dürüst, güvenilir insanlar olmayı öğretmeliyiz.

 Bizler de bu konuda çocuklarımıza adaleti , insan haklarını uygulamaya koyarak örnek bireyler olmalıyız. Böyle olduğumuz zaman hem bilinçli nesiller ortaya çıkar hem de adaletli toplumlar ortaya çıkar. Bunun sonucunda da zulüm diye bir şey kalmaz. Kimsenin kalbi kırılmaz, ahı alınmaz ve kimsenin tek bir göz damlası bile kana bulanmaz. Adaletin olduğu yerde zulüm olmaz, zulmün olduğu yerde ise adaletten  bahsedilemez. Adaletin önemi ile ilgili şu sözü de hatırlatmak isterim:

Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır. ( Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa)

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme