“Hata Bir Daha Yapılmayacaksa Özür Dilenir. Sık Sık Tekrarlanan Özür Hakaretle Eş Değerdir.” (Alfred Adler) Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 “Hata Bir Daha Yapılmayacaksa Özür Dilenir. Sık Sık Tekrarlanan Özür Hakaretle Eş Değerdir.” (Alfred Adler) Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 


İnsan hataları ile, doğruları ile kusurları olan canlı bir varlıktır. Hata yapmak, yeri geldiği zaman istemediğimiz hatalara neden olmak, kalp kırmak, fikirsizce hareket etmek hemen hemen çoğumuzun yaptığı yanlışlardır. Her ne  kadar hata yapan canlılar olsak da bu hataları tekrar etmemektir olması gereken. İnsan bir hata yapar, iki hata yapar ve hatalar yapmaya da devam eder. Bir yanlışı defalarca yapıp daha sonra özür dilersek bunun karşıdaki kişi ya da kişiler tarafından hiçbir önemi olmayacaktır.

Hata bir daha yapılmayacaksa özür dilenir, sık sık tekrarlanan özür hakaretle eş değerdir der Alfred Adler. İnsan hatayı sık sık tekrar edip sürekli özür diliyorsa bunun adı da pişkinlik ve utanmazlık olur. Karşıdaki kişiyi adam yerine koymama olur. Seninle dalga geçiyorum, seni adam yerine koymuyorum, iyi niyetini kafama göre kullanıyorum olur. Onun için hata yapmamaya çalışmalıyız ve hatayı yaptığımız zaman özür dilemeliyiz ve bir daha da aynı hatayı yapmamak için daha dikkatli olmalıyız.


Özrü sık sık tekrarlamak yerine doğruyu her zaman yapmak daha mantıklı ve daha akıllıca olur. Hem kendimizi küçük duruma düşürmemiş oluruz hem de kişiliğimize zarar vermemiş oluruz. Böyle yaptığımız zaman yani hata yapmamaya çalıştığımız zaman sık sık özür dilemek zorunda da kalmayız ve kendimizi savunmaya gerek kalmaz. Kişi kendini seven ve kendine değer veren biriyse, onurlu bir kimseyse sık sık hata yapmaz ve sürekli birilerine mağdur edebiyatı yapmaz ve kalitesinden de ödün vermez.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme