“Düşündüğünü Söylemeye Korkmaya Başladı Mı Kişi Düşünmekten de Korkmaya Başlar.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Düşündüğünü Söylemeye  Korkmaya Başladı Mı Kişi  Düşünmekten de Korkmaya Başlar.” Sözü İle İlgili Kompozisyon  Yazınız.Düşündüğünü söylemek, düşündüklerini dile getirmek, haksızlığa göz yummamak, adaletsizliğin önüne  geçmek, insan haklarından yana olmak ve insanı anlayabilmek, ona değer vermek  büyük bir değerdir. İnsan düşündüğünü söylemeye korkmaya başlarsa bu onun için hazin bir son olur. Çünkü düşündüklerimizi söyleyemediklerimiz zaman düşünmekten de , doğru şeyleri aklımızdan geçirmekten de korkmaya başlarız ve kendi içimize kapanırız.


Genellikle adaletsizliğin olduğu toplumlarda, insanın düşüncesinin hiçe sayıldığı ve suç teşkil ettiği toplumlarda kişiler düşüncelerini açıklayamaz ve kendilerini kapalı bir kutunun içine hapsedilmiş gibi hissederler. Özgür irademiz ile düşündüklerimizi dile getirmediğimiz zaman, düşünmek bile bize artık çok uzak kalır ve bunun sonunda da düşüncesi olmayan, düşündüklerini dile getiremeyen geri kalmış bir toplum ortaya çıkar. Her ne kadar her haksızlığın önüne geçemiyorsak, her türlü hileyi önleyemiyorsak bile yine de  duruşumuzu belli etmeliyiz ve yanlış olan bir şeye yanlıştır diyebilme cesaretini kendimizde bulmalıyız. 

Unutmayalım ki bugün siz düşündüklerinizi söylemeye cesaret etmezseniz yarın diğer insanlar da sizin gibi olmaya başlayacak ve o zamanda insan olmanın, özgür olmanın bir değeri kalmayacaktır. Onun için düşünmekten, düşündüklerimizi söylemekten korkmamalıyız ve cesur insanlar olmalıyız. Kimsenin düşüncelerimizi,  özgürlüğümüzü elimizden almasına izin vermemeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme