“Geç Olsun Da, Güç Olmasın.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Geç Olsun Da, Güç Olmasın.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız. Hayat ile ilgili kendimize göre planlarımız vardır. Kimimizi sınavı kazanmak ister, kimimiz mesleğinde daha yüksek yerlere gelmek ister, kimimiz de hayallerinin peşinde koşarak çalışmaya ve üretmeye devam eder.  Elbette amaçlarımızın peşinde koşacağız ama bu amaçların sonuçlanması için sabırlı olmak gerekir. Geç olsun, güç olmasın atasözü ile anlatılmak istenen şudur: Elde etmek istediğimiz bir şeye geç kavuşmanın bir zararı yoktur.


 Önemli olan ona ulaşma  yolunda engeller çıkarıp onu daha zor hale getirmemektedir. İsteklerimiz, hayallerimiz olsun da biraz geç olsun önemli değil, önemli olan amacımıza ulaşmamız ve emeğimizin boşa gitmemesi, sabrımızın meyvesini alabilmemizdir. Hiçbir şeyde acele etmemeliyiz.  Bir işin sonuçlanması geç olabilir, sabrımız zorlanabilir ama yine hiç olmamasından daha iyidir. Örneğin; Sınava girecek bir genci ele alalım.

 Bu genç istediği bölümü kazanmak için ilk yıl üniversiteye gitmez ve ikinci yılında daha çok çalışıp istediği yeri kazandığı zaman hem mutlu olur hem de istemediği bir bölüme gitmeyeceği için pişmanlık yaşamaz. İstediği bölüm geç de olsa kazanılmıştır ama güç olmamıştır, sonuç hüsranla değil mutlulukla sonuçlanmıştır çünkü.

2 yorum:

  1. İŞİME YARADI 7. SINIFIM VE KONUŞMA SINVINDA BUNU OKUDUM 100 ALDIM ÇOK TŞK

    YanıtlaSil
  2. İŞİME YARADI 7. SINIFIM VE KONUŞMA SINVINDA BUNU OKUDUM 100 ALDIM ÇOK TŞK

    YanıtlaSil

Deneme