L Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları

 L Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları


Laf söyledikçe, toprak kazdıkça çoğalır: Söz sözü açar, toprak da kazıldıkça verimli olur. Yerinde, zamanında ve gerektiği kadar konuşmalıyız.

Leyleğin ömrü laklaka geçer: Leylek, zamanının çoğunu gagasını şakırdatarak boş boş geçirir. İşi gücü olmayan kimseler de  ancak gevezelik yaparak vakitlerini doldururlar ve elde sıfır olur. Boş durmamalı, işimizle uğraşmalıyız.

Laf torbaya girmez. (sığmaz): Söz, torbaya konacak bir şey değildir. Söz söylendiğinde hemen duyulur. Kimsenin bilmemesi gereken sözleri söylememeliyiz.


Lezzetsiz çorbaya tuz kâr etmez: Çorbanın diğer malzemeleri bulunmuyorsa, tadı yoksa,  tuz tek başına çorbaya lezzet katmaz. Düzeltilmesi imkansız şeyler için de boş yere güç ve emek harcamamak gerekir.

Lafla pilav pişerse, deniz kadar yağı benden: Sözle hiç bir şey gerçekleşmez. Lafla pilav da pişmez. Yapamayacağımız işler ile boş boş havadan laflar atmamalıyız.

Latife latif gerek: Şakacı birini ancak kendisi gibi şakayı bilen anlar.

Lokma bile çiğnenmeden yutulmaz: Lokma çiğnenmeden yutulursa ya bizi boğar, ya da  midemizi rahatsız eder. Emeksiz iş olmaz. En küçük şeylerde bile emek gerekir.

Lütuf ve ihsanın gücü, terazisi olmaz: Bağışın küçüğü ya da büyüğü olmaz. Önemli olan  iyiliği yapmamızdır. Başkalarına yapılan yardımları şu kadar bu kadar diye nitelendirmemeliyiz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme