N Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları

 N Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları


 

Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz:  İş yapmak istemeyenin, ayrıntılarla da ilgisi olmaz.

Nalbandın eşeği nalsız geçer: Başkalarının işi ile uğraşan  kendi işine vakit bulamaz.

Nikahta keramet vardır: Evlenen kişiler yaşamı ortak olarak paylaşacakları için, birbirleri ile kolay anlaşırlar. Eşimizle anlaşmalı, aile huzurunu kaçıracak davranışlardan uzak durmalıyız.

Nasihat istersen, tembele iş buyur: Tembel çalışmak yerine ona buna akıl vermeye çalışır. Halbuki kendisi bir iş yapmaz. Tembellere güvenerek işimizi aksatmamalıyız.

Nisan yağarsa sap olur, mayıs yağar geç olur: Her şey zamanında olursa güzel olur.

Niyet hayır, akıbet hayır: İsteyerek ve iyi niyetle  girişilen işin sonucu da iyi olur. Her şeyin iyisini dilemeliyiz  ki sonu da iyi olsun.


Nisan yağmuru altın araba, gümüş tekerlek:  Nisan ayında yağan yağmurlar çok faydalıdır. Çiftçinin ürünlerinin bollaşmasına, iyi verim elde etmesini sağlar. Böyle olunca da çiftçiyi zengin eder.

Nefesin el verirse, borazancıbaşı ol: Borazan çalmak nefesi güçlü kimselerin işidir. Nefesine güvenmeyen borazan çalmaya kalkışmamalıdır. Gücümüzün yetmeyeceği, yapamayacağımız işlere girmemeliyiz.

Nisan yağmursuz, mayıs gülsüz olmaz: Nisan yağmurun bol olduğu, mayıs da güllerin açtığı aydır. Her şey gerektiği zaman ve alışıldığı biçimde yerine gelmelidir.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme