“Kurban, Hayvanlara İşkence Etmeden Kurban Ettiğin Hayvanın Etini Yoksullar İle Bayramlaşma Bayramıdır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon.

 “Kurban, Hayvanlara İşkence Etmeden  Kurban Ettiğin  Hayvanın Etini Yoksullar İle Bayramlaşma Bayramıdır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon.


 Kurban Bayramı sabahı bayram namazı kılınır ve daha sonra işler başlar bir koşuşturmacaya. Bir yandan heyecan, bir yandan mutluluk, bir yandan uzun zamandır birbirini görmeyen yakınların birbirine kavuşması bayramı daha da güzel bir hale getirir. Müslüman aleminin Yüce Allah için kurban ettiği hayvanlar bayram sabahı Allah adı anılarak,  Allah’a takdim edilecek ve daha sonra bayram başlamış olacaktır. Kurban Bayramı yardımlaşma, paylaşma, empati kurma bayramıdır aynı zamanda. Allah için kurban edilen masum hayvanlara eziyet edilmeden kesilmesi insana yakışan doğru davranıştır. Kimileri hayvanlara çeşitli işkenceler yaparak hayvanı boğazlamaktadır ve bu son derece yanlış ve ahlaki olmayan bir davranıştır. 

Hayvanı severek, okşayarak kesmek ve Allah’a sunmak Müslüman insana en yakışanıdır. Kurban Bayramı sevginin yoğun olduğu, yoksul insanların da yüzünün güldüğü, evlerine bir parçacık da olsa etin girdiği yardımlaşma bayramıdır. Allah için kesilen kurbanın eti donduruculara saklanmamalıdır. Kesilen kurbanın bir kısmı dağıtılmalı, bir kısmı eve gelen misafirlere ikram edilmeli ve çok az bir kısmı da kesen kişinin kendi ailesi için saklanmalıdır. Özellikle de yoksul insanlara özellikle de  çocuğu çok olan ama kesemeyen insanlara fazla fazla et ikram etmek, onların karnının doymasına vesile olmak Müslüman insana yakışan en güzel davranış örneğidir. Bayramda küs olanlar barıştırılmalı, büyükler küçüklerin ellerinden öpmeli, küçükler de büyüklerin gözlerinden öpmelidir.  


Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da çocukları mutlu etmek unutulmamalıdır. Ufak bir harçlık, minik bir hediye bile onlara verilecek en güzel armağandır. Kavurmalar pişecek, etin kokusu mahalleye yayılacak ve insanlar hem yiyecek hem eğlenecektir. Şimdiden herkesin Kurban Bayramını tebrik eder, nice bayramlara ulaşmasını temenni ederim. Kurban Bayramımız mübarek olsun, bayrama yakışır bir bayram geçirilmesi dileği ile.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme