“Allah Namerde Muhtaç Etmesin.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 “Allah Namerde Muhtaç Etmesin.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsanın gücüne giden ve onu çok üzen en önemli sorun yoksulluktur. Yoksulluğun olduğu yerde maddi açıdan refah yoktur, insan kendi kendine yetemez, aile bireylerine yardım edemez ve daha birçok sorunlar yaşanır. Yoksulluğun olduğu yerde huzur da zaman zaman olmaz ve bu da başka olumsuzlukları beraberinde getirir. Yoksul insan için, onurlu insan için en güç olanı ise namerde muhtaç olmaktır. İnsancıl duyguları içinde barındırmayan kişiler, merhametten ve sevgiden yoksun olan kişiler namert kişilerdir. 

Böyle kimseler acımasızdır ve içlerinde insanlığa dair en ufak bir kırıntı dahi yoktur. Onun için kendimiz çalışmalı, kendi geçimimizi sağlamaya bakmalıyız. Namert insanlara el açacak duruma düşmemeliyiz, çünkü namertler birer vicdansızdır. Namert insanlar yoksula yardım etmek yerine aksine yoksulun o haline sevinirler ve bu aciz duygularından da zevk alırlar. Kendimizi, insancıl duygulardan yoksun kişilerin eğlencesi durumuna sokmamalıyız. 


Hayatın her zorluğuna rağmen başımız dimdik durmalı ve onurlu bir yaşam mücadelesi vermeye devam etmeliyiz. Böyle bir hayat yaşadığımızda hem karakterimizden ödün vermemiş oluruz, hem de namerde al açmamış oluruz. Yüce Allah kimseyi kötü ve zalim insanlara muhtaç etmesin. Onun için de çalışalım, çalışkan olalım  ve kendimiz de zengin olalım, huzurlu olalım ve kimseyi durumumuza güldürmeyelim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme